Nuri Bilge Ceylan'ın En İyi 5 Filmi
Film Hakkında Bilinmeyenler

Sıradaki içerik:

Film Hakkında Bilinmeyenler

e
sv

Nuri Bilge Ceylan’ın En İyi 5 Filmi

66 okunma — 15 Kasım 2017 17:07

Nuri Bilge Ceylan’ın En İyi 5 Filmi

Nuri Bilge Ceylan’ın En İyi 5 Filmi Sinema hayatına 1995 yılında ”Koza” adlı kısa metrajlı filmiyle başlayan Nuri Bilge Ceylan, bu alanda büyük bir başarı elde etmiştir.

Daha ilk filmleriyle gelecekte büyük başarı kazanacağını sinyallerini veren sanatçı, birçok filmiyle Cannes Film Festivali’nde ödüller kazanmıştır.

Kış Uykusu Nuri Bilge Ceylan’ın en iyi filmi olarak 67. Cannes Film Festivali’nin en büyük ödülü olan ve Yılmaz Güney’in ilk defa ”Yol” filmi ile aldığı Altın Palmiye Ödülü’nü aldı. Filmde emekli bir aktörün başında geçenleri epik bir tarzda ele almıştır.

3 Maymun

Nuri Bilge Ceylan’ın ikinci en iyi filmi olan 3 Maymun, Cannes Film Festivali’nde ”En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görüldü. Filmin konusu ise birinin işlediği suçun cürmünü para karşılığı diğer birinin cezayı çekmesini dramatik bir tarzda ele alınmıştır.

Uzak

Nuri Bilge Ceylan’ın üçüncü en iyi filmi içerisinde Cannes Film Festivali’nde ”Büyük Jüri Ödülü’nü alan Uzak filmidir. Filmde köyden şehre giderek kendine yeni bir sayfa açmak isteyen Yusuf’un çırpınışlarını ele almaktadır. Nuri Bilge Ceylan, Yusuf ve Mahmut üzerinden Klasik Türk Edebiyatının önemli sanatçılarından olan Ahmet Mithat Efendi’nin eserlerinde sıklıkla ele aldığı şehirli-köylü, alafranga- alaturka çatışması ve kültürel yozlaşmanın izlerini taşımaktadır.

Bir Zamanlar Anadolu’da:

Nuri Bilge Ceylan’ın ”Uzak” filminden sonra Cannes Film Festivali’nde ”Büyük Jüri Ödülü’nü tekrar kazandığı filmdir. Filmde cinayet ile bürokrasi aynı çatı etrafında ele alınmıştır.

Koz

Nuri Bilge Ceylan’ın sinema hayatına başladığı bu film, Cannes Film Festivali’nde ülkemizi kısa metrajlı filmler dalında temsil etmesi ”Koza” filminin önemini artırmaktadır. Bu filmin diyalogsuz bir tarzda olması önemini daha da artırmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
TREND İÇERİKLER
Ampulü Kim İcat Etti?
Ampulü Kim İcat Etti?
Temmuz 21, 2018
Mantar Sote Tarifi
Mantar Sote Tarifi
Kasım 23, 2017
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !