Hababam Sınıfı Hakkında Bilmedikleriniz - Sosyal İçerik Platformu
Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Türk Filmi

Sıradaki içerik:

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Türk Filmi

e
sv

Hababam Sınıfı Hakkında Bilmedikleriniz

72 okunma — 26 Kasım 2017 19:57

Hababam Sınıfı Hakkında Bilmedikleriniz

Hababam Sınıfı Hakkında Bilmedikleriniz Hababam sınıfının hikayesi Rıfat Ilgaz’ın dolmuş dergisindeki kısa hikâyeleriyle başlar. Daha sonra kitap ve tiyatro oyunları ardından unutulmaz bir film serisiyle 1950 yılından bu güne uzanan bir serüvene sahiptir. İşte Türk sinemasının bir numaralı komedi serisi hakkında bilinmeyenler ve ilginç bilgiler

Hababam Sınıfı Tiyatro Sahnesinde

Filmin tiyatro olarak sergilendiği dönemde, Metin Akpınar ve Zeki Alasya’da rol alıyordu fakat ertem eğilmez ile film konusunda anlaşamadılar ve yollarını ayırdılar. Ertem Eğilmez’in komedi film kadroları kalabalıktır buda ciddi bir bütçe ister bu yüzden ertem eğilmez fazla tanınmamış oyuncular seçerek bütçeleri düşürmeyi tercih etmiştir. Filmde tanınan tek kişi Tarık Akan’dır. Bunu da sebebi filmi ön plana çıkaracak bir jöne ihtiyaç olmasıdır. Tarık Akan’ın film de Ferit ismiyle oynamasının sebebi Ertem Eğilmez’in erken yaşta kaybettiği oğlunun adının Ferit olmasından dolayıdır. Ünlü yönetmen oğlunun adını filmleriyle yıllarca yaşatmıştır.

Kurtuluş savaşı gazisi bir fizik öğretmenine can veren Sıtkı Akçatepe aslında bir istiklal gazisidir üstelik Halit Akçatepe’nin babasıdır. Filmdeki öğrencilerden Kemal Sunal, Tarık Akan ve Halit Akçatepe dışındaki oyuncular bir gazete ilanıyla çoğunlukla amatör oyunculardan seçilmiştir.

Ayşen Gruda’nın İlk Filmi

Hababam sınıfının ilk serisinde yarışma sunucusu rolüyle yer alan Ayşen Gruda’nın ilk sinema filmidir. Diğer serilerde de farklı rollerle yine karşımıza çıkmıştır.

Filmin tiyatro olarak canlandırıldığı dönemde İnek Şabanı bir bayan oyuncu Suzan Uztan canlandırmaktaydı. Hikayedeki İnek Şaban karakteri aslında gerçekten inek bir öğrenciyi anlatırken Kemal Sunal’a özgü bir biçimde yeniden yapılandırılmıştır. Aynı şekilde aslında Münir Özkul’un rol aldığı Kel Mahmut’ta hikayede müdüre yaranmaya çalışan bir müdür muavinidir

Hababam sınıfı filminde, askerden izne gelen Hayta İsmail yani Ahmet Arıman o dönemde gerçekten askerdi ve izne gelmişti.

Kemal Sunal ve Şener Şen gibi usta iki oyuncunun birlikte rol aldığı ilk filim Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmidir. Hababam Sınıfı Uyanıyor serisindeki kaçış planını film oyuncularından Dilaver Gür çizmiştir ve Dilaver Gür o dönemde bir mühendislik öğrencisidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli