Lavman Nedir? Ne İçin Yapılır? - Sosyal İçerik Platformu
Astronomi Seyri Nasıl Yapılır

Sıradaki içerik:

Astronomi Seyri Nasıl Yapılır

e
sv

Lavman Nedir? Ne İçin Yapılır?

76 okunma — 30 Ocak 2018 16:40

Lavman Nedir? Ne İçin Yapılır?

Lavman Nedir? Ne İçin Yapılır?Lavman bağırsak içeriğindeki tıkanıklıkların giderilmesi adına yapılan bir girişimdir. Lavman bağırsak içeriğinin atımına yardımcı olduğu gibi bağırsakta mevcut olan toksinleri de atmayı sağlar.

Hangi Durumlarda Lavman Yapılır?

Karın veya sindirim şikâyetlerinin olması durumunda kullanılabilir. Uzun süre bağırsak boşaltımı yapılmamış ise bu ciddi sancılara ve şikâyetlere sebep olmaktadır. Lavman bu şikâyetlerinizin giderilmesini sağlamaktadır. Ayrıca uzun sürecek operasyonlar öncesinde veya doğum öncesinde de bağırsak içeriğini boşaltmak amacı ile de lavman yapılmaktadır.

Lavman Nasıl Uygulanır?

Öncelikle kişi özel hayatına saygı duyulmalı ve kişinin çevresi kapatılmalıdır. Ardından kirliliği önlemek amacı ile kişinin altına örtü serilmelidir. Ellerinizin temiz olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Hazırlanan solüsyon veya hazır bulunan tüp kişinin yanına getirilir. Kişi yüzüstü yatırılır ve bir bacağını karnına çekmesi söylenir. Bu pozisyon ile kişinin makat açıklığı sağlanmış olur. Ardından elimizde bulunan tüpün kolaylıkla girebilmesi ve zarar vermemesi adına ucuna vazelin sürülür. Tüp içeriğinden hazırlanan solüsyon yavaş bir şekilde aktarılır. Kişiye derin derin nefes alması ve karnını serbest bırakması söylenir. Bir sağlık personeli tarafından yapılabileceği gibi evde de uygulaması son derece kolaydır.

Lavman Çeşitleri Nelerdir?

Temizleyici Ve Boşaltıcı Lavman

Bu lavman çeşidinde genellikle sabunlu su kullanılmaktadır. Suya rendelenmiş olan sabun ile yapılabilir. Suyun içerisine karbonat veya tuz ekleyerek de yapılabilmektedir. Gaz sancısını gidermek içinse suyun içerisine gliserin eklenebilir. Evinizde mevcut olan doğan zeytinyağını veya vazelini de bu amaç için kullanabilirsiniz.

Tedavi Edici Lavman

Bu lavmanların içerisinde ilaç bulunmaktadır. Burada en önemli nokta ise bu lavmanı uygulamadan önce temizleyici ve boşaltıcı lavman yapılmalı, bağırsak içeriğini boşalttıktan sonra ilaçlı lavman uygulanmalıdır. Aksi halde ilaçlı lavman bağırsaklara etki edemeden dışkı ile dışarı atılacaktır.

Besleyici Lavman

Sağlık sebebi ile ağızdan beslenemeyen kişilerde bazı durumlarda kişiyi beslemek amacı ile makat yolundan uygulanmaktadır. Bağırsakların bu lavmanı yeterinde kullanabilmesi için uygulanan lavmanın yaklaşık olarak bir saat kadar içeride kalması gerekmektedir. Bu sebep ile ilaçlı lavmanda olduğu gibi öncelikle temizleyici ve boşaltıcı lavman yapılmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli