Ağız Yarasına Ne İyi Gelir - Sosyal İçerik Platformu
Earnathon coin Airdrop Fırsatı

Sıradaki içerik:

Earnathon coin Airdrop Fırsatı

e
sv

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir

88 okunma — 29 Nisan 2021 22:58

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir

Ağız yarasına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca ağız yarasına ne iyi gelir evde, ağız yarasına ne iyi gelir doğal ve ağız yarasına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir.
Ağız yarasına ne iyi gelir Ahmet Maranki, Suna Dumankaya, İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve ağız yarası problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde ağız içinde yara sorunu olan kişiler ağız yarasına kesin çözüm ve ağız yarası nasıl önlenir, ağız yarası için gargara, ağız yarası için şifalı bitkiler gibi aramalarla doğal ağız yarası tedavisi yolları aramaktadır. Ağız yarasına ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Ağız yarasına ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Ağız yarasına ne iyi gelir evde , ağız yarasına ne iyi gelir doğal ve ağız yarasına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır

Ağız yaraları için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

⦁ Ağız yarası evde tedavi yöntemleri
⦁ Ağız yarası doğal tedavi yöntemleri
⦁ Ağız yarası bitkisel tedavi yöntemleri
⦁ Ağız yarası tıbbi tedavi yöntemleri
⦁ Ağız yarası ilaçları

Ağız yarası nasıl geçer?

Hemen hemen herkes bir kez de olmuş olsa ağız yarasına maruz kalmıştır. Bu sebep ile korkulması gereken bir sağlık problemi değildir fakat kişiyi rahatsız edebileceğinden dolayı çoğu kişi bu problemin ortadan kalkmasını ve geçmesini istemektedir.

Oluşmuş olan ağız yarası vakalarında, bilinen belirli herhangi bir tedaviye veya tedavi sürecine ihtiyaç duyulmamaktadır. Oluşmuş olan ağız yarası, genellikle 10 gün -14 gün gibi bir süre içerisinde kendiliğinden kolay bir şekilde iyileşmektedir.

Bu durum ile birlikte, ağız içerisin de çıkmış olan bu yaraların şiddetli, ağrı ve acı verici ya da günlük faaliyetlere (örneğin, su içmek ve yemek yeme gibi) müdahale etmiş olması durumunda, bu gibi kişilere tedavi yöntemleri gerekli olabilmektedir.

Meydana gelen ağız yaralarının altında yatmış olan bir durum olduğunu ve bu durumun sonucu olarak yaraların ortaya çıktığı düşünülüyorsa, kişiler bu durumun düzelmesi ve tedavi edilebilmesi için bir cilt uzmanına danışıp yönlendirilmeniz gerekebilir.

Ağız yarası nasıl geçer?

Eğer çok şiddetli değil de hafif bir ağız yarası problemi yaşıyorsanız, oluşan bu yaranın çok daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmak amacı için kendi kendinize yapabileceğiniz bir takım bazı faydalı yöntemler bulunmaktadır bu yöntemler şu şekildedir:

⦁ Dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalarken yumuşak bir diş fırçası kullanmayı tercih edin.
⦁ Oluşan ağız yarası iyileşene kadar sert, acı, keskin, çok baharatlı ve asitli olan yiyecek ve içeceklerden kaçınmaya özen gösterin ( ağzınıza alırken ve çiğnerken, yemenin kolay olduğu yumuşak gıdaları tercih etmeye özen gösterin).
⦁ Belli başlı gıdaların meydana gelen ağız yarasını tetikleyebileceğini düşünüyorsanız bu gıdaları tüketmekten kaçının.
⦁ Yoga, meditasyon ya da egzersiz gibi kişiyi rahatlatıcı yöntemleri deneyerek stres seviyenizi azaltın. Çünkü stresli olduğunuz durumlar da ağız yarası ve uçuk gibi sağlık sorunları meydana gelebilmektedir.
Ağız üzerinde meydana gelen ve görsel kirlilik oluşturabilen ağız yarası, keskin sağlam bir diş ya da yanağınızın iç kısmını kesen dolgu gibi belirli bir fiziksel sebep sonucu oluşuyor ise bu durumun sebebi kişiler tedavi edildikten sonra ağız yarası doğal olarak hızla iyileşmektedir. Bu konu için herhangi bir diş doktorundan kolay bir şekilde yardım alabilirsiniz.

İlaçla Tedavi

Bazen oluşan ağız yarası vakaların da doktor tarafından kişilere tedavi amacı ile bir takım ilaçlar yazılmaktadır bu ilaçlar ile problem yaşayan hastalar belli bir süre zarfında kolayca tedavi edilebilmektedir. Başvurduğunuz cilt doktorunuz ya da ağız sağlığı ve diş doktorunuz size hangi ilacı hangi şekilde almanız gerektiği hakkında bilgilendirecektir.

Reçetesiz olmuş olarak da bu ilaçları eczanelerden istediğiniz takdirde temin edilebilen ilaçlar bulunmaktadır, fakat kullanılan bazı ilaçlar çocuklar ya da hamile olmuş olan, emziren veya hamile kalmaya çalışan kadınlar için bu ilaçların kullanılması uygun değildir.

Meydana gelen ağız yaralarını ortadan kaldıran herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Oluşan ağız yaralarının sebebi genellikle virüslerdir. Bu sebep ile belli bir süre geçse bile dirençsiz kalındığı takdirde ağız yaraları tekrar oluşabilmektedir.

Aynı zaman da kullanılmış olan ilaçların etkinliği hakkındaki araştırmalar da sınırlıdır. Diğer bir yandan, ilaçlar ile uygulanmış olan tedavilerin gelecekteki ağız yaralarının geliştirme riskini azaltma gücü de virüslerden dolayı bulunmamaktadır.

Kortikosteroidler

Kortikosteroid olarak bilinen ilaçlar, oluşmuş olan iltihabı azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olabilen bir ilaç türlerindendir. Ağız içerisinde ki yaraların sebep olduğu ağrıları ve sızıları da dindirerek azaltabilmektedir. Aynı zamanda kullanılan bu ilaçlar iyileşmenin hızlandırılmasına da büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir.
Kortikosteroidler, gargaralar ve spreyler gibi pek çok farklı kullanım biçiminde kullanılabilmektedir. Diğer bir yandan bu ilaçları 12 yaşın altındaki ç küçük çocuklarda oluşan ağız yarası için kortikosteroid ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Antimikrobiyal Ağız Yıkama Suları

Antimikrobiyal olmuş olarak da bilinen ağız yıkama suları, özellikle ağız yaralarının neticesinde oluşan ağrı ve sancılı durumlar oluştuğunda kullanılabilmektedir. Bu antimikrobiyal ağız yıkama suları, bakteri, virüs ya da mantarları öldürmeye büyük oranda yardımcı olur.

Aynı zamanda bu ilaçlar kişiler de iyileşme sürecinin hızlandırılmasını da sağlayabilmektedir. En sık kullanılmış olan antimikrobiyal ilaç ise Klorheksidin glukonat olarak bilinmektedir.

Klorheksidin glukonat normal şartlarda gün içerisin de iki kez kullanılmaktadır. Klorheksidin glukonat kullandıktan sonra diş minenizin üstünde kahverengi ya da siyaha yakın bir renk de lekeler görebilirsiniz. Oluşan bu lekeler kalıcı değildir ve tedavi süreci bittiğinde ve tamamladığınızda dişleriniz eski haline ve normal rengine dönmelidir.

Meydana gelen bu kahverengi lekeleri önlemenin ve oluşabilecek lekenin şiddetini azaltmanın en iyi yolu, klorheksidin glukonat gargara olarak kullanmadan önce dişlerinizi iyi bir diş macunu ile fırçalamaktır. Bunun ile birlikte, dişlerinizi güzel bir şekilde fırçaladıktan sonra, gargara kullanmadan önce ağzınızı su ile iyice durulamış olduğunuzdan tam olarak emin olun.

Klorheksidin glukonat gargarası 2 yaşın altındaki bebeklerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Küçük çocuklarda ise doktora danışmadan kullanmak sakıncalı olabilmektedir.

Ağrı Kesici İlaçlar

Oluşan ağız yaralarının çok ağrılı olması durumunda, doktorunuz doğrudan bu ağrılı ağız yaralarına kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz bir ağrı kesici reçete edebilmektedir. Bu reçete olarak yazmış olduğu ağrı kesiciler hastanın durumuna göre gargara, sprey, pastil ve jel formunda bulunabilmektedir.

Doktorunuz bir gargara ya da sprey şeklinde bulunmuş olan benzidamin ilacını hastanın durumuna bağlı olmuş olarak reçete etme ihtimali bulunmaktadır. Bunun ile birlikte, uygulanan gargaralar 12 yaşın altında olan çocuklar için uygun değildir ve genellikle bu gibi ilaçlar üst üste yedi günden fazla kullanılmamalıdır.

Ağız Yarası İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ağız yarası oluştuktan sonra oluşan bu ağız yarası tanısı ve tedavisi için gerek duyulursa herhangi bir hastanede kulak, burun, boğaz uzmanına (KBB) başvurabilirsiniz. Ağız yaraları diş problemleri sebebi ile ortaya çıkıyorsa, bir diş doktorundan da kolay bir şekilde yardım alabilirsiniz.

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?

Ağız yarasına ne iyi gelir evde , ağız yarasına ne iyi gelir doğal ve ağız yarasına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda ağız yarasına ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.

Bal

Bal doğal bir antibakteriyel yapıya sahip olduğu için ağız yarası tedavisinde oldukça fazla kullanılabilmektedir. Yaklaşık bir çay kaşığı balın içerisine çok az bir miktar ( ¼ çay kaşığı )zerdeçal tozu karıştırın ve bu karışımı bir macun elde edin.

Sonrasında ise macun haline getirmiş olduğunuz bu karışımı ağız yarasının üzerine güzel bir şekilde diğer bölgelere yaranın yayılmasını engelleyecek şekilde uygulayın. Hızlı bir şekilde kurtulmak için ağız yaralarının üzerine evde kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz bal ve hindistancevizi yağı karışımını da sık sık uygulayabilirsiniz.

Yoğurt

Oluşan ağız yaralarını hızlı bir şekilde iyileştirmek ve ağrıları dindirerek rahatlama sağlamak için ağız yarasın oluşmuş olduğu bölge üzerine sade yoğurt uygulayın. Alternatif bir seçenek olmuş olarak, ağız ülserlerinin tedavisinde düzenli bir şekilde günlük olarak yoğurt da tüketebilirsiniz. Yoğurt meydana gelen ve bakteriyel enfeksiyonları önleyen lactobacillus adlı bir bakteri içermektedir. Yoğurt uygulamasının yanı sıra aynı zaman da oluşan bu ağız yaralarını önlemek ya da tedavi etmek için sık sık ayran da içebilirsiniz. Yoğurdun ve ayranın oluşan ağız ülseri rahatsızlığı için oldukça iyi bir tedavi yöntemi olduğunu unutmayın.

Karbonat

Karbonat pek çok cilt sorununda ve sağlık sorunun da sıkça kullanılan bir besindir. Karbonat aynı zaman da oluşan ağız yaralarının tedavisinde de sıkça kullanılır. Karbonat ile bir macun oluşturarak oluşturduğunuz bu macunu düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Bu macunu oluşturabilmek için bir miktar su ve bir miktar karbonatı güzelce karıştırın. Parmaklarınızın yardımı ile bu macunu ağız yarasına güzel bir şekilde uygulayın. Yaklaşık bir kaç dakika boyunca kurumasını bekleyin.

Ağzınıza bir miktar su ile iyice durulayana kadar gargara yapın. Bu uygulamayı gün içerisinde iki ya da üç kere tekrarlayabilirsiniz. Ağız yaraları yaklaşık bir hafta içerisinde ( yaranının şiddetine göre değişebilir) geçmektedir.

Genellikle, sodyum bikarbonat olmuş olarak da bilinen karbonat, ağız yarası için en çok kullanıla ve mükemmel evde tedavi yöntemlerinden biridir. Ağrıyı büyük oran da hafifletir ve ağız içerisinde ki asitleri baz görevi görmüş olduğu için nötralize ederek iyileşme sürecini büyük ölçüde hızlandırır. Antibakteriyel etkisi ağız hijyenini korumaya da yardımcı olacaktır.

Elma sirkesi

Bir miktar elma sirkesini yaklaşık bir bardak su ile karıştırın ve bu hazırlamış olduğunuz çözelti ile ağzınızı yaklaşık bir dakika boyunca iyice çalkalayın. Sonrasında ise ağzınızı bir miktar su ile iyice durulayın. Bu uygulamayı oluşmuş olan ağız yarası iyileşene kadar her gün, sabah ve akşam olmak üzere gün içerisinde iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Elma sirkesinin içerisinde ki bileşenleri ve asidik yapısı, ağız ülserlerine sebep olmuş olan bakterileri öldürerek iyileşmesini hızlandırmakta ve büyük ölçüde etki göstererek iyileştirmektedir.

Tuzlu su

Tuzu bir miktar su ile karıştırın ve iyice çalkalayarak gargara yapın. Oluşan estra tuzluluğu ortadan kaldırmak için gargara yaptıktan sonra sade su ile iyice çalkalayın ve yıkayın.

Bu uygulamayı gün boyunca birkaç kez kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Gargara şeklinde uygulanan tuzlu su çözeltisi ağız yarası üzerinde büyük oranda rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Aynı zaman da, antiseptik olmuş olduğu için ağız yarasının çok daha hızlı bir şekilde iyileştirmeye etki göstererek yardımcı olabilmektedir.

Buz

Buz, ağız üzerinde ki oluşan ağız yarasını ve ağrılarını uyuşturmak için oldukça etkili bir evde tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Ağız yaraları yara haline gelmeden önce, karıncalanma ve yanma hissi gibi belirtiler hissedilmektedir. Bu süreçte hemen hızlı bir şekilde etkilenmiş olan bölgeye buzu bir beze sararak uyguladığınızda, özellikle ağrı ve sızıları uyuşturmasından dolayı yararlı olabilmektedir.

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?

Ağız yarasına ne iyi gelir evde , ağız yarasına ne iyi gelir doğal ve ağız yartasına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda ağız yarasına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.

Meydana gelen ağız yaralarını tamamen durdurmanın sağlandığı ve bir daha oluşmasını önleyen herhangi tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ağız da oluşan bu yaralar virüs sebebiyle oluşmaktadır. Bu sebep ile sık sık tekrar edebilir. Bu sebep ile , kişinin hayatı boyunca tekrar ağız yaraları yaşama riski bulunmaktadır.

Ağız yaralarının oluşması ve ortaya çıkması kaçınılmaz bir durum olmuş olsa da, oluşan riski azaltmak için yapılabilecek bir takım yöntemler mevcuttur.

Bazı önleme yöntemleri arasında aşağıda belirtilen şu yöntemler içerebilmektedir:

⦁ Ağız yarasına neden olmuş olduğu bilinen ilaçların değiştirilmesi hakkında bir doktorla konuşmak.
⦁ Belirtileri tetikleyebilecek ya da kötüleştirebilecek gıdalardan kaçınmak.
⦁ Günlük olarak dişleri fırçalama ve diş ipi kullanma ile ağzı temiz tutmak.
⦁ Geçmişte salgınlara neden olmuş olduğu bilinen tetikleyicileri kullanmaktan kaçınmak.

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?

Ağız yarasına ne iyi gelir evde , ağız yarasına ne iyi gelir doğal ve ağız yarasına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda ağız yarasına ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.

Aloe vera

Aloe vera pek çok sağlık alanında kullanılan bir bitkidir. Aynı zaman da kozmetik alanda da sık sık rastladığımız bir bitkidir antiseptik, antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir.

Bu sebep ile de, ağız yarası, ağız ülseri, pamukçuk, diş eti iltihabı ve liken planus gibi ağız ve diş sağlığı sorunlarının tedavisinde de oldukça faydalı olmaktadır. Bu sebep ile oluşan ağız yaralarının üzerine bir miktar aloe vera bitkisinin jelini ya da satılan kremlerden alarak kullanabilir ve sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Kereviz

Kereviz, analjezik ve antiinflamatuar özelliklere sahip olması sebebi ile ağız yarası gibi ağız problemlerinde rahatlatma sağlamada oldukça etkili olabilmektedir. Ek bir durum olarak, iyileşmeyi hızlandıracak folik asit ve B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, C vitaminleri de içermektedir.

Fesleğen

Fesleğen hem antibakteriyel hem antifungal hem de antiviral özelliklere sahip olan oldukça güçlü bir bitkidir. Bu sebep ile de, ağız yaralarının tedavisine katkıda bulunmakta ve iyileşme sürecini büyük ölçüde hızlandırmaktadır.

Meyan kökü

Meyan kökü ağız yarasını iyileştirmeye yardımcı olabilen yatıştırıcı bir bitkidir. Aynı zamanda oluşmuş olan tahrişe dirençli mukoza zarlarında koruyucu bir kaplama oluşturmaktadır. Antiinflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip olmuş olan meyan kökü ağız yarası için mükemmel bir tedavi yöntemidir.

Kişniş tohumları

Kişniş tohumlarının ekstraksiyonu, ağız yaralarında önemli ölçüde bir rahatlama sağlayabilen ve iltihaplanmayı azaltabilen oldukça etkili bir yöntemdir.

Domates

Likopenin alınmış olmasının ağız içerisinde ki ağız yaralardan kurtulmaya yardımcı olmuş olduğunu büyük ölçüde kanıtlamıştır. Domates ise içerisin de önemli miktarda likopen içermektedir. Ağız yarası problemi için gün içerisinde domatesi çiğ bir şekilde yiyebilir ya da domates suyunu içebilirsiniz.

Haşhaş

Haşhaş tohumları, ağız içerisinde ki oluşan ve kişileri rahatsız eden ağız yaralarında özel bir soğutma etkisi sunmaktadır. Haşhaş tohumlarının tüketilmesi, vücudunuzda ki aşırı ısı sebebi ile çıkardığınız ağız ülseri oluşumunu da büyük ölçüde azaltabilmektedir.

Hindistancevizi

Hindistancevizi sütü ağız yarasını bu ağrının sebep olduğu ağız yarası ağrısını rahatlatmada son derece etkili ve yararlıdır. Ağız yarasını iyileştirip tedavi etmek amacı için, ağzınızı taze hindistancevizi sütü ile güzel bir şekilde durulayabilir ya da etkilenen bölgeye hindistancevizi yağı yardımıyla güzel bir şekilde masaj yapabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal, hem topikal olarak hem de dâhili olarak enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmış olan güçlü bir antiseptiktir. Antiinflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için oluşan ağız yaralarında hızlı bir şekilde kurtulma ve rahatlama sağlayabilmektedir.

Sarımsak

Sarımsak mikroorganizmalara karşı güçlü antimikrobiyal etkinliği sahip olması sebebi ile enfeksiyonları tedavi etmek amacı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Sarımsakta bulunmuş olan allicin isimli madde, ağız yarası durumunda iyileşmenin hızlandırılmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Sonuç

Ağız yarasına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca ağız yarasına ne iyi gelir evde, ağız yarasına ne iyi gelir doğal ve ağız yarasına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır.
Genelde ağız kokusu sorunu olan kişiler ağız yarasına kesin çözüm, ağızda yara neden olur, ağız yarası için gargara ve ağız yarası ilacı gibi aramalarla doğal ağız yarası tedavisi yolları aramaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !