Karaciğer Yağlanması Nedir ? - Sosyal İçerik Platformu
En İyi 3 Bulut Depolama Hizmeti

Sıradaki içerik:

En İyi 3 Bulut Depolama Hizmeti

e
sv

Karaciğer Yağlanması Nedir ?

91 okunma — 01 Şubat 2020 04:48

Karaciğer Yağlanması Nedir ? Karaciğerimi Yağlanmadan Nasıl Kurtarırım ?

Karaciğer yağlanması nedir ?Karaciğerimizin 3 ana işlevi vardır: Toksinleri ve artık işe yaramayan hücreleri ortadan kaldırarak bedeni temizlemek, lipid ve karbonhidratların sentezlenmesine yardım etmek ve iç kanamaya mani olmak.Günümüz karaciğer hastalıklarının başında da karaciğer yağlanması geliyor.

Karaciğerin düzenli çalışmasına mani olan yağlanma nasıl giderilebilir ? Kimler risk kategorisinde yer alıyor ? Bizlerde bu makalemizde bu soruların cevabını sevgili sosyalicerik.net ailesi için derledik.Keyifli okumalar..

RİSK KATEGORİSİNDE MİYİM ?

♦Diyabet hastaları
♦İnsülin direnci yüksek kişiler
♦Kan yağları yüksek olanlar
♦Vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olanlar
♦Sağlıklı beslenme alışkanlığı olmayan okul çağındaki çocuklar
♦Düzenli yemek saatleri olmayan ve egzersiz yapmayan yetişkinler

KARACİĞERİMİN YAĞLANMAMASI İÇİN NELER YAPABİLİRİM ?

♦Lif kaynağı yüksek yeşil sebzeler ve tahıllar, baklagiller ve günde 1-2 porsiyonu geçmeyecek şekilde taze meyveler yenebilir.
♦Sakatat, krema, margarin, çikolata gibi yağ ve şeker içeriği yüksek gıdalardan mümkün mertebe uzak durulmalıdır.
♦Haftada en az 3-4 gün 30-45 dakikalık tempolu yürüyüşler şeklinde düzenli egzersizler yapılmalı.
♦Bol su içilmelidir.

KARACİĞER YAĞLANMAMASI İÇİN NELER YEMELİ NELER İÇİLMELİDİR ?

♦Günlük karaciğerinizi temizleyecek meyve ve sebzeler yeyin; Elma,kivi, üzüm, kiraz, ıspanak, enginar, kuşkonmaz, turp..
♦Kızarmış veya dondurulmuş yiyeceklerden, şeker içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.
♦Yüksek miktarda protein ve karbonhidrat almayın.
♦Antioksidan içerikli gıdalar yeyin:Portakal, Limon, yaban mersini, Domates..
♦Hangi ilaçları aldığınıza dikkat edin.İlaçlar karaciğerin en büyük düşmanıdır.
Vücudumuzda Karaciğeri korumak elbette önemlidir.Ama yalnızca Karaciğerle bitmiyor iş, Vücudumuzun her parçası bizim için önemlidir.O parçaları da korumak asli görevimizdir.Bizler sizler için Unutkanlığa Ne İyi Gelir listesi hazırlamıştık buraya tıklayarak makalemizi okuyabilirsiniz..Sağlıcaklı kalın..

Düşüncelerinizi yorum olarak bizlerle paylaşabilir ve bu konu hakkında tepkinizi bizlere Emojiler aracılığı ile belirtebilirsiniz.

Yeni Medya Düzeni’ni yeni çağın sosyal ağ dinamiklerini göz önünde bulundurarak formülize eden sosyalicerik.net’de kullanıcılar tüm internetin en popüler haber, fotoğraf, galeri ve videolarına tek bir noktadan ulaşıp eğlenceli testler çözerken aynı zamanda sosyalicerik.net’in içeriğine de katkıda bulunabiliyor.

Siz de sosyalicerik.net’te profil oluşturup, en beğendiğiniz içerikleri sosyalicerik.net’e ekleyebilirsiniz. sosyalicerik.net’teki içerikleri favorilerinize ekleyip, yorumlayabilir, diğer kullanıcıları takip ederek onların eklediği içeriklere rahatlıkla ulaşabilirsiniz, sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !