Dünyanın 7 Yeni Harikası Hangileridir? - Sosyal İçerik Platformu
Seo Specialist Nedir?

Sıradaki içerik:

Seo Specialist Nedir?

e
sv

Dünyanın 7 Yeni Harikası Hangileridir?

79 okunma — 26 Aralık 2017 18:20

Dünyanın 7 Yeni Harikası Hangileridir?

7 DÜNYA HARİKASI

Dünyanın 7 Yeni Harikası Hangileridir? Genel kültür testlerinde çokça karşımıza çıkan Dünya üzerine geçmiş çağlarda yaşayan uygarlıkların el sanatları.

Becerilerini kullanarak yaptığı 7 harika güzellikteki yapıta Dünyanın 7 Harikası ismi verilmiş.

Yapım yıllarıyla alakalı kesin bilgiler elde edemediğimiz bu 7 harikanın yalnızca bir tanesi günümüzde gidip, görebileceğimiz.

Yakınlıkta yani hala varlığını koruyor. İşte bu 7 harika yapıt ve hakkında ufak tefek bir kaç bilgi.

KEOPS PİRAMİTİ

İnsanlarda görünce dahi dehşet hissi yaratan bu yapıt kendisiyle beraber 3 büyük piramitin içindeki en büyük ve 7 harikaya girebilen teki. Yapımının 20 yıldan fazla sürdüğü bilinen piramitlerin nasıl inşa edildiğiyse olanca gizemini hala koruyor.

BABİL’İN ASMA BAHÇELERİ

Çoğu kaynakta cennetten bir köşeye benzediği gözlemlenen bu bahçeler günümüze kadar koruyamamış kendini ve silinmiş Mezopotamya topraklarından. Katlı merdivenlerden akan berrak sular ve egzotik bitkilerin yer aldığına inanılan bu bahçeler kimine göre yalnızca bir kaç hayalperestin uydurması.

ZEUS HEYKELİ

Eskinin Olimpia’sı günümüz Yunanistan’ında var olduğu bilinen ne ihtişamlı yapılardan. Kaynaklarda 12 metrelik yüksekliğe sahip olduğu yazılan çoğunluğu altından yapılmış bu tanrı heykeli ise çıkan büyük bir yangın sonucu yok olmaya mahkum olmuş.

RODOS HEYKELİ

Günümüz Oniki adaların en büyüğü olarak bilinen Rodos’ta var olduğu bilinen Güneş Tanrısı adına yapılmış bir heykel 32 metre gibi bir büyüklüğe sahipmiş lakin bir deprem yüzünden uzun süreler hasarlı bir şekilde varlığı sürdürmüş ve daha sonra o da yıkılmıştır.

İSKENDERİYE FENERİ

Dünyanın en yüksek feneri olarak bilinen İskenderiye Feneri’nin 166 metre yükseklikte olduğu ve 50 kilometreden gözükebildiği rivayet edilmiştir. Uzun vakitler denizcilik ve ticaret maksadıyla kullanılan feneri bir depremin yok ettiği söylenmektedir.

KRAL MOULLOS’UN MEZARI

Akdeniz kıyılarında Bodrum’da var olduğu bilinen bir Kral mezarı, yüksekliği yaklaşık 45 metre olduğu söylenen mezar 16. yüzyılda Haçlı Seferleri sırasında uğradığı tahribat sonucu tarihin tozlu sayfaları arasına karışmış.

ARTEMİS TAPINAĞI

Efes’in timsali olarak bilinen Artemis Tapınağı yapımının en uzun sürdüğü harika olarak bilinmekte zira bu süre 120 yıl. Mermerden inşa edilmiş devasa bir tapınak olması hedeflenirken çıkan bir yangın sonucu yapımı durdurulmuş daha sonra restore çalışmalarına rağmen yeniden inşa edilememiş.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli