Ampulü Kim İcat Etti? - Sosyal İçerik Platformu
Türkiye’de Eğitim Bursu Veren Şirketler

Sıradaki içerik:

Türkiye’de Eğitim Bursu Veren Şirketler

e
sv

Ampulü Kim İcat Etti?

483 okunma — 21 Temmuz 2018 11:13

Ampulün İcadı

Ampulü Kim İcat Etti? Edison 50 yıl boyunca ampulü ortaya çıkaran fikir üzerinde çalışarak uzun süre yanan bir ampul geliştirmeyi başarmıştır. Tuhaf bir şekilde İngiliz Joseph Swan ile Amerikan Thomas Edison birbirlerinden haberleri olmadan ampulü aynı anda icat etmişlerdir.

1878-1879 tarihlerinde hem Edison hem de Swan o döneme göre yaklaşık 12-13 saat dayanan uzun süreli ampuller yapmışlardır. Ampul yapımında kullandıkları tel kömürleşmiş pamuk lifi yani bir karbon elementi idi.

Ampulün Gelişimi(Ampulün İcadı)

Ampulün İcadı;1880 yılına gelindiğinde Edison kömürleşmiş bir bambu lifinden yaklaşık olarak 40 saat kadar dayanan bir ampul yaptı. Fakat bu ampul filaman telinin yeterli uzunluğa sahip olmamasından dolayı Edison’a sorun çıkarmıştı. Edison tarafından kullanılan karbon lifleri 2675 derecede ışık saçmaktaydı. Bu yüzden de karbon lifleri çok kısa süre içerisinde buharlaşıp inceliyor ve ardından kopuyordu. Çözüm aslında düşük sıcaklıktı, ancak bunun sonucunda elde edilen ışık az ve loş olacaktı.

Ampulü Kim İcat Etti? 1898 tarihine gelindiğinde Karl Auer filaman teli olarak, erime derecesi yaklaşık 2700 santigrat olan osmiyum kullandı. 1903 tarihinde ise Halske ve Siemens tantalum kullanarak erime noktasını 2996 santigrat dereceye indirdiler. Fakat bunların hiçbirisi tam anlamıyla bugün kullanılan ampuller değildi. 1906-1910 yılları arasında William Goldie, General Electric ile bugünkü ampullerde kullanılmakta olan tungsten filamana sahip ampulü geliştirdiler.

Thomas Edison ve Ampulün İcadı(Ampulün İcadı)

Ampulün İcadı;1879 yılında Thomas Edison uzun uğraşlar sonucu elektrikli bir ampul icat etmiştir. Kömürleşmiş iplikten flamanlar aracılığıyla deneyler yaparak sonunda karbonlaştırılmış kağıtlı filamanda karar kılmıştır. 1880 yılında evlerde güvenle kullanılabilen ampuller üretmeyi başaran Edison, bunları tanesi iki buçuk dolar olmak üzere satmaya başlamıştır.

Joseph Swan ve Ampulün İcadı(Ampulün İcadı)

Ampulün İcadı;Aynı zamanda 1878 yılında İngiltere’de çalışmalarına devam eden Joseph Swan’da elektrikli bir ampul icat etmiştir. Swan’ın icat ettiği ampulün dışı cam olmakla birlikte, içerisinde kömürleştirilmiş flaman bulunmaktaydı. Swan ampül içindeki havayı boşaltarak filamanın yanmasını sağladı.

Daha sonra bu iki bilim insanı güçlerini birleştirerek bir aydınlatma şirketi kurdular. 1883’te Edison Filamanların moleküler boşluklarda elektron yaymasını buldu. Bu buluş sıcak kataoları olan tüplerin de temelini oluşturmuştur. Daha sonra Edison akkor lambaların üretimini geliştirmiş ve bu da ampullerin kullanımını halk arasında yaygınlaştırmıştır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli