İshal Neden Olur - Sosyal İçerik Platformu
Migren Nedir

Sıradaki içerik:

Migren Nedir

e
sv

İshal Neden Olur

68 okunma — 14 Ağustos 2019 09:41

İshal Neden Olur? ishali Ne Geçirir? Ne İyi Gelir?

İshal Neden Olur? İshal, bir gün içerisinde 3 veya daha fazla çoğunluğu sıvı halde dışkılaması olarak tanımlanabilir. Bağırsak çalışma sisteminin bozulması sonucunda ortaya çıkan sürekli tuvalete gitme isteği de ishalle beraber gelen şikayetlerdendir.

İleri seviye ishal vakalarında ise günde 15 litreye kadar sıvı kaybedilebilir bu yüzden vücuda sıvı alımını ciddiye almak gerekir. Sıvı bir şekilde dışkılama, sıklıkla tuvalete gitme durumu, susuzluk, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma, karın bölgesinde hissedilen gaz kaynaklı şiddetli ağrı da ishalin belirti ve şikayetleri arasındadır. Nedenleri çok çeşitli olduğundan dolayı genelde çevresel nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Tedavisini ve ishali ne geçirir diyorsanız makalemizde bulabilirsiniz.

Çocuklarda ve yetişkinlerde ishale genelde bağırsak enfeksiyonu neden olur. Yetişkinler için, enfeksiyon kaynaklı durum söz konusuysa yaklaşık olarak 3 gün içerisinde geçmektedir. Hastalık durumu 3 günden fazla sürecek olursa ciddi bir durum olabilir. Bununla beraber gelen dışkıda kan veya irin mevcutsa kesinlikle bir doktora danışılması gerekir.

 

ishal Nedenleri..

Pek çok nedeni olmasına rağmen sıklıkla görünen nedenleri aşağıdaki gibidir;

 • Güvenilmeyen gıdalar ve su alımı yoluyla gerçekleşen bağırsak enfeksiyonu
 • Süt ve süt ürünlerine karşı duyarlılık
 • Mikroplar, parazitler, bakteriler vb.
 • Kullanılan ilaçların beraberinde getirdiği yan etkiler
 • Alınan gıdalardan kaynaklı gıda zehirlenmesi
 • Çocuklarda için diş çıkması
 • Fazlaca meyve suyu tüketimi
 • Vücutta C vitamini ve Magnezyum fazlalığı

Mikroptan kaynaklı ishal olma durumu bulaşıcı olabilir. Özellikle tuvalet eğitimini tam olarak öğrenmemiş çocuklarda hızlıca yayılabilir. Hasta olan kişi tuvaletten sonra ellerini güzelce yıkamalıdır.

 

ishal Nasıl Tedavi Edilmelidir?

İlk olarak ishal tedavisinde yapılması gereken şey dışkılamada kaybedilen tuz, mineral ve sıvının geri alınmasıdır ve bununla beraber düzenle ve sağlıklı bir biçimde beslenilmesi gerekmektedir. Genelde ortaya çıkan ishal vakaları küçük ve orta dereceli olup evde tedavi edilebilir.  İlk olarak alınması gereken önlemler şunlardır;

Seviye olarak küçük sayılabilecek ishal vakalarında kusma ve ateş bulunmaz. Tedavisi için bol su tüketilmelidir. Hasta olan birey bebek ise anne sütü tüketimine özen gösterilmelidir

Orta seviyeli ishalde ise hastanın günlük yaşamını etkileyecek boyutlara ulaşabilir. Eczaneden alınacak ishal karşıtı ilaçlar etkilidir. Eğer ishal ileri boyutlara ulaşmışsa sıklıkla tuvalete gitme ve diğer belirttiğimiz belirtiler var ise doktora danışılmalıdır. Doktor gerekli testleri yerine getirerek tam olarak ishalin nedenini tespit etmektedir.

 

ishali Ne Gecirir ?

 • Pirinç  : Beyaz pirincin ishale iyi geldiği bilinmektedir. Dışkının sertleşmesinin ve normal haline dönmesinde etkilidir. Pirincin kendisi olduğu kadar suyu da ishale iyi gelmektedir. Sıcak suda yaklaşık olarak 1 saat kadar beklettiğiniz suyunuda içmeniz ishale iyi gelir.
 • Kahve ve Limon : Bilinen doğal yöntemlerden bir diğeri de Kahve ve Limon yöntemidir. 1 kaşık toz kahve üzerine limon sıkıldıktan sonra içilir. 1~2 dk bekledikten sonra su içilebilir.
 • Muz : Muzun da ishale iyi geldiği bilinir, dışkının katılaşmasında yardımcı olur. Ek olarak kaybedilen minarellerinde alımı için önemli bir yiyecektir.
 • Zencefil Çayı : İshale iyi gelen bitki çayı olarak zencefil çayını örnek gösterebiliriz. Kaybedilen sıvıyı da geri kazanacağımızdan ishale karşı iyi bir yardımcıdır.
 • Bal : Bakteri kaynaklı ishal durumlarında bal tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Elma Sirkesi : Bağırsakların normal bir şekilde çalışmasına yardım eder ve ishal olmadan önce ishali önlemektedir. Su dolu bir bardağa küçük bir miktar elma sirkesi karıştırılarak tüketilebilir. Ayrıca mide ağrılarına da iyi gelmektedir.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli