Sağlık Memuru Nasıl Olunur - Sosyal İçerik Platformu
Çizgi Film Nasıl Yapılır

Sıradaki içerik:

Çizgi Film Nasıl Yapılır

e
sv

Sağlık Memuru Nasıl Olunur

116 okunma — 23 Mayıs 2021 19:28

Sağlık memuru nasıl olunur.Sağlık memuru veya başka bir ifade ile sağlık personeli, sağlık kurumlarında çalışan, doktor tarafından kendisine verilen programı hastaya uygulayan ve hastanın gerekli tedavi işlemlerini yürüten sağlık çalışanına verilen isimdir.

Bununla beraber sağlık memuru, hastanın bakımı ile ilgilenir ve hastanın iyileşme durumunu kontrol eder. Hastanın tedavisinde bir değişiklik fark ettiğinde beraber çalıştığı doktora veya sağlık çalışanına hastanın durumu iletir.

Sağlık Memuru Olmanın Şartları

Sağlık memuru olabilmek için ilgili eğitim kurumlarından mezun olmak gerekir. Bu kurumlar; üniversitelerin dört yıllık lisans eğitimi veren sağlık fakülteleri ile birlikte iki yıllık ön lisans eğitimi veren sağlık meslek yüksekokullarıdır.

Ön lisans eğitimi veren yüksekokullardan bazıları; tıbbi laboratuvar teknikleri, tıbbi sekreterlik ve dokümantasyon, yaşlı bakımı, sağlık kurumları işletmeciliği, radyoterapi, patoloji laboratuvar teknikleri, otopsi yardımcılığı, odyometri, ameliyathane hizmetleri, anestezi, fizyoterapi gibi bölümler ön lisans sağlık bölümlerinden sadece birkaç tanesidir.

Sağlık Memurunun Görevleri

Sağlık memurları, doktorların hastaların tedavileri için oluşturduğu planı uygular. Sağlık memurlarının görevleri uzman olunan bölüme göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak bakıldığında sağlık memurları; doktorun belirlediği ilaçları, iğneleri, serumları hastaya uygular.

Bunların dışında aşı takviminin kontrolünü sağlamak, çocuklara ve yetişkinlere aşı yapmak, hasta mahremiyetinin korunmasını sağlamak, gereken durumlarda ilk yardım uygulamasını gerçekleştirmek, hastadan idrar, kan ve benzeri tahlil örneklerinin alınmasını sağlamak, önemli olan sağlık problemlerini ilgilenen birime iletmek, iş yerinde çalışan kişilerin sağlık kontrollerini gerçekleştirmek, ilgili olunan sağlık birimlerinin ilaç ve stok kontrolünü gerçekleştirmek gibi faaliyetler de sağlık memurunun görevleri arasındadır.

Sağlık Memurunda Olması Gereken Özellikler

Sağlık memurları insanlarla yakın ilişki içerisinde bulunan kişilerdir. Bu nedenle çalışanların iyi bir iletişim becerilerine sahip olmak gerekir. Aynı zamanda iyi bir dinleyici olmalıdır. Herhangi bir olumsuz durum oluştuğunda sakinliğini koruyup panik yapmamalıdır.

Empati yeteneğinin yüksek olması gerekir. Hastalarla empati içerisinde olup onların ihtiyaçlarını anlamalıdır. Sağlık çalışanların aynı zamanda iyi bir gözlem yeteneğine sahip olması gerekir.

Değişen mesai saatlerine ayak uydurabilmelidir çünkü sağlık sektöründe mesai saatleri çok sık değişiklik göstermektedir. Çalışanın analitik düşünme becerisine sahip olması, işlerini takip etmede kişiye kolaylık sağlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli