Hamilelikte Oluşan Göbek Çizgisi - Sosyal İçerik Platformu
Blog yazarlığı sayesinde internetten para kazan

Sıradaki içerik:

Blog yazarlığı sayesinde internetten para kazan

e
sv

Hamilelikte Oluşan Göbek Çizgisi

101 okunma — 30 Nisan 2022 23:59

Hamilelikte Oluşan Göbek Çizgisi Hakkında Merak Ettikleriniz.Hamilelikte göbeğin orta kısmında oluşan koyu renkli çizginin varlığı anne adaylarının büyük bir kısmını rahatsız etmektedir.

Üstelik bu çizginin oluşum nedeni bilinmediğinden bazen sağlıksız bir durum olabileceğinden de endişe edilebilir.

Bu noktada anne adaylarının ‘linea nigra’ olarak da bilinen koyu renkli çizginin oluşum nedeni, kimlerde oluşabileceği, sağlıklı olup olmadığı gibi sorular karşısında bilinçlenmesi gerekmektedir. Ancak bu bilinçlenme ile vücuttaki değişimler hoşgörüyle karşılanabilecektir.

Göbek çizgisi neden oluşur?

Göbek çizgisi aslında gebelikte oluşmamaktadır. Yalnızca gebelikte bazı anne adaylarında belirgin hale gelmektedir.

Normal zamanda da insan vücudunun orta kısmından geçen bu çizgi, gebelikte koyu renk alabilir. Bu da gebelikte salgılanan göğüs, bacak gibi bölgelerde de renk koyulaşmasına neden olan melanosit stimulan hormonunun (msh) varlığından kaynaklanmaktadır.

Kimlerde görülmektedir?

Koyu renkli göbek çizgisi genellikle esmer tenli veya kolay bronzlaşan gebelerde görülmektedir.

Bunun dışında bazı kişilerde koyulaşmanın görülmesi bazılarında görülmemesi hususunda başka bir ayrım bulunmamaktadır.

Ne Zaman Oluşur, Ne Zaman Geçer?

Göbek çizgisi, hamile kadınların %70’inden fazlasında oluşmaktadır. Genellikle gebeliğin 4. ayından itibaren oluşmaya başlar.

Çok nadir durumlarda gebeliğin 1. ayında linea nigra çizgisi belirebilir. Göbek çizgisine esmer tenli kadınlarda daha sık rastlandığı bilinmektedir.

Linea nigra, yalnızca göbeğin altında olabileceği gibi göbeğin hem alt hem de üst bölgesinde dikey bir çizgi şeklinde de oluşabilir.

Doğumdan sonra hormonlar eski seviyesine düşeceği için kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer. Ancak her kadının fiziksel yapısının farklı olduğu baz alınırsa, çizginin geçme süresi bazı kadınlarda uzayabilir.

Sağlıksız bir durum mudur?

Gebelerin yaklaşık yüzde 75’inde koyu renkli çizgi oluşmaktadır. Herhangi bir sağlıksız durumdan ötürü değil, tamamen cilt tipinin yatkınlığından kaynaklanmaktadır.

Gebelik boyunca salgılanan melanosit stimulan hormonunun (msh), doğum ile sonlanmasının ardından, koyu renkli çizgi de kaybolacaktır. Bu nedenle anne adaylarının fiziksel görüntü ya da sağlıksız bir durumun oluşma ihtimalinden dolayı endişelenmelerine gerek yoktur.

Göbek Çizgisi Hakkında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Göbek çizgisinin daha fazla koyulaşmasını istemiyorsanız onu güneşten uzak tutmalısınız Cildiniz ne kadar koyu olursa göbek çizgisi de o kadar koyu olur.

Unutmayın, artış gösteren pigment, vücudunuzun güneşin ultraviyole ışınlarına verdiği tepkilerden biridir. Bu yüzden güneşlenmek bronzlaşmaya neden olur.

Ultraviyole ışınları vücudunuzda daha fazla melanin üretilmesine neden olur. Bu durumu engellemek için daha hafif tutmak için güçlü bir güneş kremi kullanın ve göbeğinizi güneşe maruz bırakmamaya çalışın.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli