Filmler Neye Göre Oscar Alır? - Sosyal İçerik Platformu
Genel Kültür Soruları

Sıradaki içerik:

Genel Kültür Soruları

e
sv

Filmler Neye Göre Oscar Alır?

70 okunma — 30 Eylül 2018 10:18

Filmler Neye Göre Oscar Alır?

Diğer adıyla Akademi Ödülleri olarak da bilinen Oscar, ilk olarak Los Angeles da sahiplerini bulmaya başlamıştır. Dünya çapında en çok bilinen film ödülüdür. Törenler yılda bir kez yapılmak ile birlikte, ödüller şubat ayında sahiplerini bulmaktadır.

Oscar ödülünün adının nereden geldiği tam olarak bilinmemekle birlikte, bir söylentiye bakıldığında, ödülün, ilk kez bu ödülü alan Amerikalı sinema, televizyon ve tiyatro oyuncusu olan Bette Davis’in, aldığı bu altın sarısı heykelciği, eski kocası olan Harmon Oscar Nelson’a benzetmesiyle öne sürülmüştür.

1927 yapımı, Amerikan sessiz sinema filmi olan ‘Kanatlar’ filmi, yapımından iki yıl sonra ilk Oscar ödülünü alan film olmuştur.

Oscar Ödüllerini Kimler Belirliyor?

Filmler Neye Göre Oscar Alır? Oscar ödüllerini, 1927 yılında, Los Angeles, Kaliforniya’da kurulmuş olan Sahne Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyeleri belirlemektedir. Akademi de, kurulduğu yıl olan 1927 de, sadece 36 üye bulunmakla birlikte, günümüzde bu üye sayısı 5783’e kadar çıkmıştır.

Bu akademiye üye olan kişilerin zorunlu olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaları şart değildir, ama çoğunluğu Amerika’da yaşayan insanlardır.

Bu akademiye üye olmak başvuru sayesinde değil de, akademinin kişilere olan daveti sayesinde gerçekleşir. Oscar ödülüne herhangi bir kategoride aday olunuyor ve bunun akabinde üyelik daveti gönderiliyor ya da bulunan en az iki üyenin, film sektörüne katkı sağlaması sebebiyle davet edilme olasılığı insanların önermeleri neticesinde yükselmektedir.

Oscar Ödüllerinin Seçilmesi

Filmler Neye Göre Oscar Alır? Oscar ödüllerinin seçilmesinde en büyük etken, 1936 yılından beri kullanılan ‘Bizans Yönetimi’ stratejisidir.

Öyle ki, ilk olarak belirlenen akademi üyeleri, kendi kategorilerinde aday adaylığı gösteren adaylara oy veriliyor. Yani, bunun uzun bir açıklaması da, örneğin, akademide üye olan yönetmenler, Oscar adaylarına, En İyi Yönetmen olarak aday gösterilen filmlere öncelikli oylarını veriyorlar.

Bu teknik ile birlikte, her bir akademi üyesi, kendi kategorisinde aday olan adaylara beş tercihte bulunmaktadır. En iyi film kategorisinde ise, bütün akademi üyeleri oy kullanmaktadırlar.

Tüm oylar verildikten sonra, her kategoriden en fazla oy alan beş aday seçilerek listeye eklenmektedir. Sadece, En İyi Film kategorisinde olan adaylardan en çok oy almış dokuz film seçilmektedir.

Kazananları belirlemek için ise, bu akademi üyeleri her kategoriden istedikleri adaylara oy vererek, her dalda en yüksek oyu alan Oscar ödülünü kazanmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli