Hülya Koçyiğit'i Kim Keşfetmiştir? - Sosyal İçerik Platformu
2000 Yılında Uefa Şampiyonu

Sıradaki içerik:

2000 Yılında Uefa Şampiyonu

e
sv

Hülya Koçyiğit’i Kim Keşfetmiştir?

93 okunma — 26 Ağustos 2018 10:29

Hülya Koçyiğit’i Kim Keşfetmiştir?

Hülya Koçyiğit

Türk sinemasının duayeni Hülya Koçyiğit, 12 Aralık 1947 yılında dünyaya gelmiştir. Günümüz yılıyla, yetmiş yaşına basan usta oyuncu, kariyeri boyunca 200’ün üzerinde rol almış, aynı zamanda 10 televizyon dizisinde oynamıştır.

Türk sinemasının en önemli oyuncularından birisidir. Oyunculuk kariyerine başladığı ilk an, Berlin Altın Ayı ödüllü, ‘Sussuz Yaz’ filminden sonra baş göstermiştir.

Hülya Koçyiğit, zarafeti, nazikliği ve güzelliği ile televizyon ekranlarında boy gösterirken, bu sayede de, Türk halkının kısa süre de beğenisini toplamıştır.

Kurbağalar, Gelin, Düğün, Diyet üçlemesi ve Derman filmleri Koçyiğit’in önemli filmleri olmasının yanı sıra, bu sayede Türk Film Haftaları’nda birçok ödülün de sahibi olmuştur.

Lise hayatını, İstanbul’dan Ankara’ya taşınmasının üzerine Atatürk Kız Lisesi’nde tamamlamasının ardından, üniversite hayatı için, Ankara Devlet Konservatuvarı, Bale Bölümü’nden mezun olmuştur.

Koçyiğit ve Oyunculuğa Başlama Serüveni

Hülya Koçyiğit, tiyatrocu, yönetmen, oyuncu ve aynı zamanda yapımcı olan Muhsin Ertuğrul’un tavsiyesi üzerine, Ankara Devlet Konservatuvarı’nda tiyatro eğitimi almaya başlamıştır.

Kardeşlerinin ikisinin de oyuncu olmasının, Koçyiğit’in hayatında önemli katkılar sağlamasının üzerine, kardeşi Nilüfer’in rol aldığı, ‘Bir Yetim’in Hasreti’ filminin setine katılarak birçok ünlü oyuncuyla tanışma fırsatı yakalamıştır.

Bunlardan en önemlisi, ses sanatçısı olan Muhterem Nur’dur. Bu tanışmalar, Koçyiğit’in hayatında önemli roller kazandıracaktır.

Ardından, Çağdaş beş Türk öyküsünü kısa metrajlı film haline getiren yönetmen Metin Erksan’ın ‘Çocuk Hırsızları’ filminde rol alması için Koçyiğit’in kardeşini seçmesi üzerine, Hülya Koçyiğit, ünlü yönetmenle tanışma fırsatı bulmuştur.

Bu tanışıklık düzeyi de, Koçyiğit’in hayatında yaşadığı en önemli dönüm noktasından birisidir.

Koçyiğit, Metin Erksan ve senarist olan David E. Durston ile 1963 yılında, ilk filmi olan. Aynı zamanda kendisine ödül kazandıracak, ‘Susuz Yaz’ filminde başarılı bir rol oynamış, başarısından uzun süre söz ettirmiştir.

Bu filmin ardından, Susuz Yaz ekibi, Meksika Film Festivali davet edilmiş. Orada büyük bir ilgi görmüştür. Koçyiğit burada, Metro Golden Mayers’dan 6 yıllık sözleşme önerisi aldı, ama bu öneriyi reddetti.

Çok kısa bir süre de büyük üne kavuşarak okulu ve oyunculuk kariyeri arasında sıkışıp kalan Koçyiğit. Sınıf arkadaşı Salih Güvey’in okula dönme çabaları için sarf ettiği sözlere kulak asmayarak. Eğitimini yarıda bırakarak Yeşilçam’a tam zamanlı adım attı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli