Lumiere Kardeşler ve Sinemanın Doğuşu
Türkiye De Çekilen İlk Film Hangisidir

Sıradaki içerik:

Türkiye De Çekilen İlk Film Hangisidir

e
sv

Dünyanın İlk Filmi Hangisidir

98 okunma — 14 Kasım 2017 17:34

Lumiere Kardeşler ve Sinemanın Doğuşu

Dünyanın İlk Filmi Hangisidir 1894 yılında Paris’te bir sergide, Auguste ve Louis Lumiere, Thomas Alva Edison tarafından üretilen ‘Kinetescope’ adı verilen bir aletle karşılaştılar. Bu alet saniyede 40 fotoğrafı ardı ardına oynatarak hareketli görüntüler üretiyordu.

Fakat kineteskope’ta hareket eden görüntüleri tek bir kişi, küçük bir pencereden bakarak izleyebiliyordu. Bu fikir Lumiere kardeşleri harekete geçirdi ve iki mucit, gelecek yüzyılın en büyük eğlence araçlarından biri olacak sinemanın temellerini attılar.

Cinematographe: Fotoğraftan Perdeye

Kinetescope’tan ilham alarak ortaya çıkardıkları alete Cinematographe (sinematograf) adını veren mucitler, bu icatları sayesinde hareket eden görüntüyü kalabalık kitlelere izleterek Dünya sineması açısından ilk ve belki de en önemli adımı attılar.

Cinematographe’ın en önemli özelliği onun Kinetescope gibi sabit bir alana bağımlı olmaması ve taşınabilir olmasından geliyordu. Böylece Lumiere kardeşler yaklaşık 10 kilo ağırlığındaki bu cihazı kolaylıkla bir yerden başka bir yere taşıyabiliyor ve farklı insanlara toplu film gösterimi yapabiliyorlardı. Ayrıca cihazın perdede oynatılması da gösterilen filmlerin aynı anda birçok kişi tarafından izlenebilmesini sağlıyordu.

Bu cihazın çalışma prensibi, saniyede 16 karenin perdeye yansıtılarak, hareketli görüntüler alınmasına dayanıyordu. Daha sonra bu kareler 24 kare olarak yeniden tasarlanacaktır. Yani Lumiere kardeşlerin perdeye yansıttıkları görüntüler karelerin azlığından dolayı olağandan daha hızlı hareket ediyorlardı.

İlk Toplu Film Gösterimi: Paris, Grand Cafe

Lumiere kardeşler, 13 Şubat 1895 tarihinde Cinematographe’ın patentini aldılar. İlk özel film gösterimlerini ise aynı yılın 22 mart tarihinde kendi fabrikalarından çıkan işçilerin görüntülerini, “La Sortie des Usines Lumiere” adıyla özel bir derneğin üyelerine izleterek gerçekleştirdiler.

Bunun ardından ise ilk ücretli film gösterimi geldi. Lumiere kardeşlerin 28 Aralık 1895 tarihinde Paris Grand Cafe’de yaptıkları ücretli toplu gösterim sinemanın doğduğu tarih olarak da kabul edilmektedir. Bu toplu gösterimde Lumiere kardeşlere ait olan 10 adet kısa film gösterilmiş ve iki mucit, ilk gün yaptıkları gösterimlerden 33 franklık bir gelir elde etmişlerdir. Daha sonraları da bu gösterimler devam etmiş ve üç haftanın sonunda günlük gelirleri 2.500 franka ulaşmıştır.

Dünyanın İlk Filmi Hangisidir

Paris Grand Cafe’de yapılan ilk gösteriyi izleyen izleyiciler tarihin ilk filmini izleyen kişiler olmuşlardır. Lumiere kardeşler yaptıkları ilk gösterimde, ilk olarak “L’arrivée d’un train en gare de la ciotat” filmini oynatmışlar ve bu film dünyanın ilk filmi olarak sinema tarihine geçmiştir. Yaklaşık 1 dakika süren filmde, bir trenin Ciotat Garı’na giren görüntüsü gösterilmiştir. Filmin gösteriminde saniyede 16 karenin oynatılıyor olması, hareketlerin olağandan daha hızlı olarak perdeye yansımasına sebep olmuştur. Filmin gösterimi ile ilgili bir rivayete göre, Grand Cafe’deki ilk gösteriyi izleyen seyircilerden bazıları trenin perdeden çıkarak kendilerini ezeceği düşüncesiyle kaçarak salonun dışına çıkmışlardır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !