Diyanet'ten Bitcoin açıklaması geldi - Sosyal İçerik Platformu
Blockchain ve Kimlik Doğrulaması

Sıradaki içerik:

Blockchain ve Kimlik Doğrulaması

e
sv

Diyanet’ten Bitcoin açıklaması geldi

65 okunma — 29 Kasım 2017 01:21

Diyanet’ten Bitcoin açıklaması geldi

Diyanet’ten Bitcoin açıklaması geldi.Diyanet İşleri Başkanlığı son dönemde popüler olan kripto para birimleri hakkında caiz olmadığını açıkladı. Bir bitcoin fiyatı 41 bin tl’yi bulan Bitcoin ve 470 dolara ulaşan Etheryum işlem görüyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu ‘’Bir para biriminin para hükmünde olması için, ya değerini devlet otoritesinden almalı. Ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır”dedi.Diyanet Şu açıklamayı verdi;

“Para devletçe bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan. Üzerinde rakamsal değeri yazılı, kağıt ya da metal nesnedir.

Sanal para ise arkasında herhangi merkezi bir finansal kurum bulunmaksızın. Kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan ve her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir. Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır.

Sanal paralar her ne kadar bazı kesimler tarafından mübadele aracı olarak kullanılmakta ise de devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması. Arkasında merkezi bir finansal kurumun bulunmayışı. Ve devlet teminatı altında olmaması sebebi ile para olarak değerlendirilemez.

Ayrıca değer kazanıp kaybetme hususunda speklülasyona açık olmaları spekülasyona açık olmaları, daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir”

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli