Arbitraj İle Kar Sağlamak Mümkün mü? - Sosyal İçerik Platformu
Kripto Para Dolandırıcılarına Bir Darbe de O Kurumdan Geldi!

Sıradaki içerik:

Kripto Para Dolandırıcılarına Bir Darbe de O Kurumdan Geldi!

e
sv

Arbitraj İle Kar Sağlamak Mümkün mü?

86 okunma — 30 Eylül 2018 11:56

İnsanlar bir şekilde elde ettiği gelirleri genellikle, gelecekte sığınabileceği bir liman olarak gördükleri için korumak ya da katlamak isterler. Elde edilen bu gelirler çeşitli şekillerde yatırımlar yapılarak değerlendirilmektedir. Bu yatırımlardan bazıları emlak, döviz, kripto para, repo, yatırım fonu, devlet tahvili, mevduat, hisse gibi araçlardır. Kripto para işiyle uğraşan kişiler de hem yatırım yapmakta hem de bazen karşılarına çıkan arbitraj fırsatlarından da kar elde edebileceklerini düşünmektedirler. Peki, arbitraj nedir? Nasıl yapılır? Gerçekten kar elde etmek mümkün müdür? Nelere dikkat etmek gerekir?

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, genel olarak piyasalarca kabul görmüş bir malın farklı sebeplerle oluşan fiyatlandırma farklılıklarından yararlanarak, ucuza alınan bir malın kısa süre içerisinde yüksek fiyat işlemleri gören yerlerde satılmasıdır.

Kripto para üzerinden düşünürsek iki ayrı borsaya üyeliğimiz olduğunu düşünelim bu borsalardan biri yurt dışı borsası diğeri ise yurt içi borsası olsun. Her iki borsada fiyatların hemen hemen aynı 1 bitcoinin 8000 dolar civarında olduğunu düşünelim.

Fiyatlar aynı seyirde iken yurt dışında ani bir gelişme yaşanması sonucu yurt içi 1 bitcoinin fiyatı 8000 dolar yurt dışı bitcoin fiyatı 9000 dolar pozisyonuna gelirse bu durumda arbitraj fırsatı doğmaktadır. Yurt içinden 8000 dolara alınan bitcoin yurtdışına transfer edilerek orada 9000 dolardan bozdurulur.

Arbitraj İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Arbitraj, kısaca düşük fiyatlı merkezden alınıp eş zamanlı olarak yüksek fiyatlı merkezden satılması olarak tanımlanmaktadır. Bu tanım kolay yoldan para kazanılabilir gibi bir düşünce oluşturmaktadır. Ancak arbitrajdan gerçekten kar elde edebilmek için göz önünde bulundurulması gereken unsurlar vardır. Bu unsurlar atlanır ya da geri plana atılırsa bu işten zararlı çıkılabilir.

l. Arbitraj yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden biri h1zd1r. öyle ki arbitraj piyasalarda anl1k olarak meydana gelen oluşumlard1r. Bu f1rsat için geç kal1n1rsa zararla sonuçlanma oluşabilir. Örneğin yurt içinde 1 etherium 1000 dolardan sat1l1yorken yurt d1ş1nda ani piyasa hareketleriyle 1500 dolar olmuştur. Bu durumda yurt içinde etherium al1n1p yurtd1ş1 borsalar1na yollanana dek fiyatlar dengelenebilir ve f1rsat kaçabilir. Örnekte de görüldüğü gibi gelişen teknoloji ile ani dalgalanmalar ve toparlamalar oluşabilmektedir.

2. Arbitrajda dikkat edilmesi gereken bir başka unsur ise madenci, banka transferi ve borsa komisyon ücretleridir. Kişiler arbitraj fırsatlarını yakaladıkları anda hemen transferleri gerçekleştirip satım ya da alım yapma eğiliminde olabiliyorlar. Ancak bu noktada elde edilecek kara dikkat etmek gerekir. Bunun için madencilerin, banka çekimi ve borsa işlem ücretlerinin sonucunda elde kalacak miktar arbitraj yapmaya değer bir rakam olmalıdır.

3.Arbitrajda önemli unsurlardan biri de kripto paran1n aktar1m süresidir. Bu madde kişiden bağ1ms1z olarak oluşan bir durumdur. Transferin gerçekleştirilirken madencilerin yoğunluguna ya da borsa onay durumuna göre aktar1m süresi uzayabilmektedir. Böyle bir durum karş1s1nda oluşan arbitraj f1rsat1 kaçabilir.

Arbitraj kar sağlar mı?

Yukarıda açıklanan maddeler göz önünde bulundurulduğunda arbitrajın sanıldığı kadar risksiz ve karlı bir durum olmadığı gözlemlenebilmektedir.

Tüm açıklamalar incelendiğinde arbitrajın gerekli unsurlar bir şekilde yerine geldiği takdirde kar sağlanabileceği gibi nört kalma ya da zararla çıkarma durumları oluşabileceği sonucuna ulaşılabilir. Arbitraj işlemi yaparken dikkat etmek ve riski göze almak gerekmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
TREND İÇERİKLER
partiko nedir
partiko nedir
Mart 27, 2019
SHİBA INU
SHİBA INU
Mayıs 2, 2022
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !