Black Friday Nedir? - Sosyal İçerik Platformu
Bankalar Dışında Kredi Veren Kurumlar

Sıradaki içerik:

Bankalar Dışında Kredi Veren Kurumlar

e
sv

Black Friday Nedir?

82 okunma — 20 Mart 2019 14:55

Black Friday Nedir?

Black Friday Nedir? Halk arasında da Kara Cuma olarak adlandırılan Black Friday hakkında sizlere bilinmeyenleri açıklamak istiyoruz. Adından da anlaşılacağı gibi Türk milleti ile alakalı değildir. Ancak küreselleşen dünyada ön planda olması sebebiyle, çeşitli ülkelerde kutlanıyor.

Burada ilk olarak cevaplamamız gereken soruların başında Black Firday nedir? sorusu geliyor. ABD Şükran Günü’nden sonra kutlanıyor. Şükran Günü sonrasındaki ilk Cuma olarak adlandırılan Kara Cuma’ya kara denmesinin sebebini şu şekilde açıklayabiliriz: Kutsal bir günden sonra gelen Cuma olması sebebiyle, kötü bir gün olarak adlandırılıyor.

Kara olması sebebiyle de çoğu kişi tarafından akıllarda olumsuz bir imaj bırakıyor. Bu Cuma, 1932’den beri Noel alışveriş sezonu olarak kutlanıyordu. Ancak 1961 yılından sonra bu durum değişmiştir. Peki, bu durumun sebebi nedir?

Kara Cuma

Black Friday Nedir? Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma olan Kara Cuma zamanında ABD’de bulunan marketler erken saatlerde açılır ve hizmet vermeye başlar. Bu hizmet zamanlarına son zamanlarda indirimler de eklenmeye başlamış. İndirimlerin devreye girmesi sebebiyle, bu güne olan talep ve ilgi daha da artmış.

Şükran sonrasındaki günün yoğun geçmesini sağlamışlar. Hatta bu durum 1961 yılında Philadelpihia’da bulunan mağazaların yoğunluktan taşmasına sebep olmuştur. Yoğunluktan insanların kıpırdayamadığı ve hatta alışveriş bile yapamadıkları bu gün artık Black Friday olarak adlandırılmaya başlamış.

Black Friday Nedir? Sadece Amerika Değil

Bu günü Kara Cuma olarak adlandıranlar sadece Amerikalılar değil. Bunun dışında Kanada ve İngiltere’de bu günü kutlamaya başladı. Ülkelerin kutladığı olay aynı sadece tarihleri farklıdır. Bu günde, dünyanın en büyük perakendecileri o gün için özel olarak indirimler uygular.

Normal zamanlara göre indirimler daha fazladır ve daha çok ses getirmektedir.
Bazı ülkelerde bu gün çok fazla abartılıyor. Öyle ki 2008 yılında Valley – Stream’ın açılışında ciddi izdihamlar yaşanmıştır.

Kalabalığında açılış saatinde bir anda içeriye dalarak girmesi, bir çalışanın ezilerek ölmesine sebep olmuştur. Bu gibi olaylar sebebiyle de bugün Black Friday olarak adlandırılmaktadır.
Bazı mağazalar Kara Cuma için kapılarını sabah karşı 04.00 ila 05.00 saatleri arasında açıyor. Bu şekilde daha çok müşteriye hizmet verdiklerini ifade ediyorlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !