Bebeklere Neden Günlük Yoğurt Verilmeli - Sosyal İçerik Platformu
Grip nedir nasıl geçer

Sıradaki içerik:

Grip nedir nasıl geçer

e
sv

Bebeklere Neden Günlük Yoğurt Verilmeli

79 okunma — 14 Ağustos 2019 10:34

Bebeklere Neden Günlük Yoğurt Verilmeli?

Bebeklere neden günlük yoğurt verilmeli hamilelik henüz başlamadan anne adayı bedensel ve ruhsal olarak kendisini hazırlamaya başlamaktadır. Tüm doktor kontrolleri bitirilir, alınması gereken vitaminler, ilaçlar alınır, gereken tedaviler yerine getirilir ve manevi noktadan da belli dualar edilir.

Hamilelik Dönemi

Bebeğin varlığı anne karnında hissedildikten sonra artık anne adayı günlük yediklerini de çok dikkat etmektedir. Gün içerinde 2 bardak süt, sabah akşam hurma, bir avuç ceviz, fındık, badem, yeşillikler anne adayının unutmadığı gıdalardır. Özellikle doğuma yakın dönemlerde glikozdan uzak protein ve kalsiyum ağırlıklı gıdalar tüketilmektedir.

Doğan bebek ile beraber eğer anne süt veriyor ise sütün kalitesi adına yine alınan besinlere dikkat edilir. Meyve kokteylleri, kuru yemişler, süt yapıcı bulgur ve yeşillikler sürekli tüketilir. Aynı zamanda bebeğin de altı aylık artık ek gıda almaya başlaması ile bebeğin günlük yoğurt yemesi, besin deposu çorbalar yapılmasına özen gösterilir. Tarhana da annelerin en çok tercih ettiği bir gıdadır. İçerisinde birçok gıdayı barındırmakta ve bebeğin savunma sistemin güçlü olmasına katkı sağlamaktadır.

Yoğurt anneler için bebek adına önemli bir öğün çeşididir. İçerisinde bulundurduğu mineraller adına bebeğin gelişimine ve sindirim sistemine katkısı çok fazladır. Özellikle bebek hazır gıdalara başladığı zaman kabızlık sorunu yaşamakta ve bu da bebeğin sonranda hemoroit şeklinde rahatsızlık yaşamasına sebep olmaktadır. Yoğurt yiyerek bebek kabızlıktan kurtulmaktadır. Ayrıca uyku noktasında rahat bir dinlenmeye geçmesini sağlar.

Hazır yoğurtlar birçok işlemden geçtiği için bayanlar evde kendi yaptıkları yoğurtları tercih etmektedirler. Bazıları günlük yapmayı daha besleyici ve sağlıklı bulurken kimileri ise haftalık yapabilmektedir. Burada en önemli olan nokta yapılma şeklidir. Özellikle mayasına çok dikkat edilmeli ve eğer doğal bir maya değilse doğal maya bulunmalı ya da anne evde kendisi doğal mayayı üretmelidir.

Doğal Yoğurt Mayası

İlk olarak kişi açık süt bulmalıdır. Bulmakta zorluk yaşıyor ise marketlerde yer alan günlük süt şişelerinden almalıdır. Sütü kaynatıp ılık hale getirdikten sonra bir bardağının içerisine 4-5 adet nohut bırakıp bir gece fırının içerinde bekletilmelidir.

Sabaha hafif bir pıhtı haline gelen kısmı alıp sıvı kısmını süzdükten sonra yine bir bardak süt alıp o pıhtıyı onun içerisine ekleyip yine bir gece fırında bekletilmelidir. Bu işlem beş altı kez tamamen pıhtı olana kadar devam etmelidir. Sonunda pıhtı olan bardak doğal maya haline gelmiş olur.

Bebekler adına daha sağlıklı bir yaşam için annelerin araştırmacı ve üretken olmaları gerekmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !