8 Cm Güneye Eğik Olan Kilise Hangisidir? - Sosyal İçerik Platformu
Sanayi Devrimi

Sıradaki içerik:

Sanayi Devrimi

e
sv

8 Cm Güneye Eğik Olan Kilise Hangisidir?

99 okunma — 23 Ocak 2018 12:21

8 Cm Güneye Eğik Olan Kilise Hangisidir?

8 Cm Güneye Eğik Olan Kilise Hangisidir? Pierre Kilisesi, Asi Nehri’nin batı tarafında ve Hac Dağı’nın batı eteklerinde yer almaktadır. Kilisenin yapıldığı alan antik kent dönemindeki adıyla Antiokheia’dır. Şehir II. Ve IV. Yüzyılda büyüdükçe kilise şehrin ortasında kalmıştır.

Bu bina, o çağdaki insanların sosyal hayatında önemli bir yer tutmuştur. Yapım tarihi hakkında somut bir veri olmamasına rağmen, sözlü gelenek, tarihi olaylar ve kentin gelişim süreci, binanın Antakya’daki ilk Hıristiyanlardan beri kullanılmakta olduğunu göstermektedir.

Kilisenin yapıldığı mağara St. Pierre’in ilk vaaz ettiği yerdir. Daha sonra resmi bir kilise haline getirildi. Tek aralıklı bina 9,5 metre genişliğinde, 13 metre uzunluğunda ve 7 metre yüksekliğinde. Batı cephesi 19. yüzyılda inşa edilmiştir.

Ön cephedeki ve platformdaki izler, daha önce burada bir revak olduğuna işaret ediyor. Batı cephesi, üç katlı bir düzen içeren bölgesel bir stili göstermektedir. Bu cephe, kesik taşlarla inşa edilmiş ve üç portalden oluşuyordu, bunların birincisi diğerlerinden daha büyüktü. Bu bilgiler genel kültür bilgisi olarak sıkça rastlanılabilecek bilgilerdir.

Üstün Evrensel Değerin Gerekçesi

Kilisenin adadığı Aziz Pierre, burada Antakya Kilisesi ve ilk Hıristiyan Topluluğunun kemerinin kurucusu ve aynı zamanda dünyadaki ilk Papa’dır. Aziz Pierre kilisesi ve çevresi, erken Hıristiyanlık döneminde ve inancın genişlemesinde önemli bir rol oynamıştır.

Kilise, dünyanın ilk katedrali olarak kabul edildi ve 1963’te Papa tarafından hac yeri olarak ilan edildi. İlk kristallerin ve toplantılarının tanık olduğu binanın eşsiz bir önemi var.

Kilisenin Tarihi Açıdan Önemi

Aziz Pierre Kilisesi’nin yapıldığı Antakya bölgesi, en eski Anadolu ve Yakın Doğu yerleşimlerinden biridir. Böyle bir şehirde, Aziz Pierre Kilisesi, Agora’ya yakın konumu ile Hıristiyanların en önemli toplanma yeriydi. Hristiyanlık, Roma Devletinin resmi dini haline geldiği için, kilise biçimi kazandı.

St. Pierre Kilisesi, erken Hıristiyanların uygulamaları için eşsiz kültürel, tarihi ve dini ifadeler taşır. Onların deneyimleri dünyaya yayılmış ve Hıristiyan ritüellerinin ilk tohumları olmuştur. Tarihte ilk kez kendilerini “Hıristiyan” olarak tanımlayan insanların bu kilisenin topluluğu olduğuna inanılıyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !