Ağır Sanayi Sektörleri - Sosyal İçerik Platformu
Erkeklerin Kadınlarda Beğenmediği Trendler

Sıradaki içerik:

Erkeklerin Kadınlarda Beğenmediği Trendler

e
sv

Ağır Sanayi Sektörleri

107 okunma — 01 Eylül 2018 11:00

Ağır Sanayi Sektörleri

Ağır Sanayi Alanı

Sanayi devrimi 19. yüzyıl zamanlarında ortaya İngiltere’de çıkmış ve zamanla diğer ülkelere de sıçramış ve gelişmiştir. İşlerin daha hızlı ilerlemesini, daha kaliteli, kesin sonuçlu olmasını ve seri üretim sayesinde müşterilere daha hızlı ürün ulaşımı sağlanmıştır.

Gelişmesi ile piyasada üretim yapan firmalar arttı, tercih seçenekleri çoğaldı ve artık her alanda sanayi olmadan işlemler yürümemektedir. Sanayi de kendi içinde bu nedenle kollara ayrılmaktadır. Besinden kimyaya, tekstilden inşaata, makineden madene kadar her alanda yer etmiştir. İçlerinde belki de sanayinin gelişme ve büyümesine sebep olan dalı ağır sanayidir.

Ağır sanayi genel bilgi

Devasa büyüklükteki aletlerden elde edilen ürünler olacağından ağır sanayi tesis ve fabrikalarındaki makineler çok büyük, ağır ve etraf oldukça pistir. Zarar görmesi işleri büyük derecede aksatacağından aynı şekilde güçlü temizlik makineleri kullanılmalı ve dayanıklılığı artırılmalıdır.

Büyük makinelerin çalışması sırasında da işlerin yürümesini kontrol eden çalışanlar için güvenlik ve sağlık önlemleri alınmalıdır.

Ağır sanayi ne iş yapar

Sanayi ürünlerini yapacak büyük makinelerin yapımını ve fabrikaların üretimini yapan ihtiyacı olan büyük aletlerin yapılması görevidir. Bu anlamda ağır sanayiye hakim olan ülkeler büyük ülkeler olarak sayılmaktadır. Bir ülkenin gelişmişlik seviyesi de ağır sanayiye sahip olup olmadığı ve ne kadar seviyede sahip olduğu ile anlaşılmaktadır.

Ağır sanayide kullanılabilecek tüm cevherler kullanılmaya çalışılmaktadır. Petrol, demir, çelik, maden cevherleri hepsi kullanılarak yeni makine ve makine için büyük parçalar üretilmeye çalışılmaktadır. Ağır sanayinin bir diğer açıklaması ise makinelerden başka bir makine üretilmesine de ağır sanayi denmektedir.

Yapılacak yeni makineler oldukça büyük hatta devasa denilecek boyutlarda olacağından hata payı 0 düzeyinde olmalıdır. Yoksa kullanılan tüm malzeme ve zaman boşa gidecektir.

Ağır sanayi nereye kurulmalı

İşlerin daha hızlı ilerlemesi, kolay sipariş ulaştırma içinde ağır sanayi kurulacakken bölge tayini ham maddeye yakınlık, tüketim ve ihtiyaç olunması, pazarlama ve müşteriye ulaştırma kolaylığı sağlayabilecek bir yere kurulmalıdır.

Ülke içerisinde başka sanayi dallarında makine üretiminde gereksinimi sağlayıcı ve ardından dış pazarda da kendini gösterip iş alınması sağlanmalıdır. Kurulacak bölgenin alt ve üst katmanları gürültüye, işin ağırlığına, yangın deprem gibi afetlerden uzak olabilecek uygun bölgeler araştırılmalıdır.

Demir-çelik ya da petrol sanayisi yapılacağından doğaya zararı en az olacak şekilde tasarlanıp proje ona göre tamamlanmalıdır. Bunun dışında ise nükleer santral kurulumunda insanlardan uzak kullanılacak güvenlik ve donanımların tam olması gerekmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !