Türkiye Kore'ye Ne Zaman Asker Göndermiştir? - Sosyal İçerik Platformu
Arabada Yangın Çıkarsa

Sıradaki içerik:

Arabada Yangın Çıkarsa

e
sv

Türkiye Kore’ye Ne Zaman Asker Göndermiştir?

108 okunma — 27 Şubat 2018 12:19

Türkiye Kore’ye Ne Zaman Asker Göndermiştir?

Türkiye Kore’ye Ne Zaman Asker Göndermiştir?Türkiye Cumhuriyeti İkinci Dünya Savaşı’nın ardından artan Sovyet Rusya tehdidine karşı 1952’de NATO şemsiyesine girmiştir. O tarihten bu yana Kuzey Atlantik Paktı’nda bulunan Türkiye, organizasyona girebilmek için Kore Savaşı’na asker göndermiştir.

Savaşa Giden Süreç

1945’te son bulan İkinci Dünya Savaşı’nın ardından galip ülkeler alan paylaşımı neticesinde husumet yaşamaya başladı. Avrupa’da Çekoslovakya, Almanya ve Balkanlar üzerinden yaşanan bu sürtüşme Soğuk Savaş’ın başlangıcını teşkil etti.

Uzakdoğu’da ise durum daha farklı ve karmaşıktı. Uzun yıllar Japonya’nın işgali altında bulunan Kore Yarımadası Japon İmparatorluğu’nun teslim olmasıyla birlikte işgal kuvvetleri tarafından boşaltıldı. O dönem Japonya’nın gücünün tükenmesinden yararlanarak Mançurya’ya asker sokan Sovyetler Birliği ile Kore’ye sınırı bulunan Çin’de yönetimi komünistlerin ele geçirmesi ülkenin kuzeyinde komünist bir yönetimin ortaya çıkmasına yol açtı.

Güneyde ise Amerika Birleşik Devletleri yörüngesinde bir başka hükümet kuruldu. Kuzey’in saldırgan bir tutum takınması ülkedeki ABD çıkarlarına tersti. Olası bir Komünist başarısı diğer Güneydoğu Asya ülkelerini de etkileyebilir ve devletler birbirini ardında komünist yönetime geçebilirdi.

Bu nedenle 1950’de Kore’ye asker çıkaran Amerika Birleşik Devletleri Kuzeylileri 38. enleme doğru püskürtmeye başladı. Birleşmiş Milletler birliklerinin Çin sınırına kadar yaklaşması Çin’in de savaşa asker yollamasına yol açtı. Genel kültür açısından Kuzey Korelilere daha yakın olan Çin hükümeti yüzbinlerce askeri cepheye gönderdi.

Türkiye’nin Savaşa Girmesi

O dönem zirveye ulaşan Rus tehdidi nedeniyle NATO’ya girmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Kore Savaşı’nı bir fırsat olarak gördü. Savaşa askeri birlik göndererek NATO’ya girmenin kolaylaşacağını düşünen Demokrat Parti 1. Türk Tugay’ı adı altında teşkil ettiği birliği 1950’de Kore’ye gönderdi.

Savaşta doğrudan ön cepheye gönderilen Türk kuvvetleri çok çetin çarpışmalara girdi. Özellikle Kunuri Muharebesi adı verilen harekatta Çin birlikleri ile çarpışan 1. Tugay büyük kayıplar verse de geri çekilmeyi başarabildi. Savaşın 1953’te sona ermesiyle birlikte geri kalan personel ülkeye döndü.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !