Teknolojiye En Uygun Çözüm Önerileri
Evde Ruj Nasıl Yapılır?

Sıradaki içerik:

Evde Ruj Nasıl Yapılır?

e
sv

Teknolojiye En Uygun Çözüm Önerileri

71 okunma — 15 Kasım 2017 21:05

  Teknolojiye En Uygun Çözüm Önerileri

Teknolojiye En Uygun Çözüm Önerileri Geçmişten günümüze geçen zaman içerisinde hayatımızın her alanında oluşan farklılığın çoğu alanda başlangıç ve gelişim sebebi.

Gelişen teknoloji işbirliği ve gölgesinde olmaktadır. Her anlamda yaşam standartlarımızı artıran ve işlerimizi kolaylaştıran teknoloji, zaman bize faydalı mıdır?

İşte bu tamamen tartışmaya açık olmuş ve olacak bir konudur.

Teknolojinin faydalı ve zararları kısımlarına değinip daha sonra da zararlarından korunma yolları hakkında bilgi edinelim.

Teknolojinin Hayatımıza Sağladığı Yararlar:  

Teknoloji hayatımıza girdiği günden beri işleri kolaylaştırıcı etkisi olmuştur. Bu etkilere maddeler halinde örnek vermek gerekirse:

– Okullarda kullanılan akıllı tahta, projeksiyon, bilgisayar, televizyon, mikroskop gibi birçok teknolojik alet. Hem bilgilerin görsel anlamda da aktarılmasını ve daha kalıcı olması sağlarken. Hem de öğrenciler açısından ilgi çekici bir malzemedir ve başarıyı yüksek oranda artırır.

– Hemen hemen hepimizin sahip olduğu internet bağlantılı cihazlar; eski zamanlarda olduğu gibi kişilerin bilgiye ulaşmak için saatlerce süren yoğun uğraşlara girmesi gerekmeden. Saniyeler içinde bilimsel bilgiden tutun da günlük yaşamda işe yarayacak birçok bilgiye saniyeler hatta saliseler içinde ulaşmasını sağlar.

– Evde kullanılan çamaşır-bulaşık makineleri ve tüm elektronik ev aletleri; yine bu bahsettiğimiz aletlerde evde özellikle ev hanımların saatler sürecek işleri tek bir düğme yardımıyla yorgunluğunu en aza indirerek yapmasına olanak sağlar.

– Matbaa: teknolojinin gelişmesiyle artan matbaa faaliyetleri kişilerin düşüncelerini daha rahat dile getirebilmesi ve özgür bir düşünce ortamı sağlamış, basılan kitaplar, gazeteler ve dergiler sayesinde bilginin yayılmasına ve her türden insana ulaşmasına yardımcı olmuştur.

– Sağlık alanında kullanılan görüntüleme cihazları: hastaların hastalıklarının teşhisi ve tedavisi aşamasında bu görüntüleme cihazları hem zamandan hem de tedavi açısından kolaylık sağlamaktadır.

Teknolojinin Zararları

– Gelişen teknoloji sayesinde kurulan çoğu fabrika ve sanayi ürünü çevrede hem hava, hem de su kirliliği gibi birçok sıkıntı ve soruna neden olmaktadır. Fabrika bacalarından çıkan zehirli gazlar ozon tabakasının delinmesine, ozon tabakasının delinmesiyle. Filtrelenme den doğrudan Dünya’ya gelen güneş ışınları ise buzulların varlığı ve birçok canlı hayatını tehlikeye atmaktadır.

– Sanayileşen Dünya’nın bir olmazsa olmaz haline getirdiği taşıtların fazlalaşması ve egzoz dumanları da yine hava kirliliği ve birçok soruna daha sebep olmaktadır.

– Teknoloji kullanmanın bilincinde olmayan çoğu çocuk, genç ve orta yaşlı insan birçok para tuzağına alet olmakta.  Bunun yanında birçok saldırgan içeriğe maruz kalarak kendilerine zarar vermektedir.

– Yine teknoloji kullanımı konusunda bilinçli olmayan insanlar. Teknolojik aletlerle belirli bir süreyi aştıktan sonra maruz kaldıkları radyasyonlar dan dolayı sağlık problemi yaşamaktadır.

– Kâğıt üretimi nedeniyle düzensiz ve bilinçsiz şekilde kesilen ağaçlar hem su hem hava hem de toprak kirliliğine neden olmaktadır.

– İnsanlar arasındaki iletişimin düşmesine ve yalnızlık, depresyon gibi hislere neden olmaktadır.

Teknoloji ile büyüyen bireylerin çoğu arkadaşlık ve dostluk kavramından uzak paylaşmanın ne demek olduğunu bilmeyen bencil bireyler olarak yetişmektedir.

Belirtilen zararların üstüne sayılabilecek bunların dışında birçok zarar da vardır.

Teknolojiye En Uygun Çözüm Önerileri

– Fabrika ve sanayi tesislerinde bulunan baca ve giderlere uygun biçimde filtreler yerleştirmek yine teknolojiden doğan bir zararı en aza indirmek için teknolojiden yararlanarak halledilebilmesi mümkün bir çözüm yoludur.

– Yukarıda bahsettiğim üzere yine araç egzozlarına da çeşitli filtreler takılabilir ve doğaya daha az zarar verecek yakıt türleri araçlarda tercih edilebilir.

– Bilinçli, teknoloji kullanımının farkında olan bireyler yetiştirmek amacıyla çeşitli kurs, seminer ve dersler verilebilir.

– Yine aynı şekilde doğru teknoloji kullanımı hakkında bireyler bilinçlendirilebilir.

– Ziraat amaçlı dikilen ağaçlar yerine endüstriyel amaçlı dikilen ağaçların kâğıt üretiminde kullanılması bu sorunu çözmeye ya da zararlarını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

– Bireylere ve çocuklara teknolojik cihazlar dışında olan dünyaya karşı da bir farkındalık oluşturulmalı ve teknolojinin yeterli ve gerekli kullanımı hakkında bilgi verilmedir.

Verilen maddelerde değinilmiş olan sorun ve çözümler sadece buz dağının bir kısmını temsil etmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki teknoloji geliştikçe faydasının artması gibi zararları da artacak ve çözüm şekilleri de değişecektir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli