SİVAS KONGRESİ - Sosyal İçerik Platformu
ZARARLI CEMİYETLER

Sıradaki içerik:

ZARARLI CEMİYETLER

e
sv

SİVAS KONGRESİ

81 okunma — 19 Ocak 2020 09:17

SİVAS KONGRESİ ( 4-11 EYLÜL 1919)

Sivas kongresi;Amasya Genelgesi’nde Sivas’ta toplanacak olan kongreye her sancaktan temsilci seçilerek gönderilmesi bildirilmişti.

Sivas Kongresi’ne Erzurum Kongresi’ne katılan delegelerin yanında ülkenin çeşitli yerlerinden seçilerek gelen delegeler(temsilci) de katılmış. Böylece Sivas Kongresi ulusal bir kongre niteliği kazanmıştır.
İstanbul Hükümeti, Sivas Kongresi’nin toplanmasını engellemek için çok çalıştı ise de gerekli tedbirler alınarak Sivas Kongresi’nin toplanması sağlandı.

Sivas Kongresi’nde alınan kararlar:

**Erzurum Kongresi’nde alınan kararlar aynen kabul edilmiştir. Yalnız bu kararlarda “Doğu Anadolu ifadesi” yurdun tümü şeklinde değiştirilmiştir.
**Milli mücadeleyi daha güçlü hale getirebilmek ve tek merkez yönetmek için milli cemiyetler “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” adı altında birleştirilmiştir.
**Ulusal bağımsızlığa ters düştüğü için manda ve himaye reddedilmiştir.
**Mebusan meclisinin hemen açılması gerektiği ifade edilmiştir.
**Bu cemiyet adına söz söyleme ve iş görme yetkisi Temsil Heyeti’ne bırakılmıştır.

Sivas Kongresi’nin Önemi

**Sivas Kongresi, hem toplanma amacı hem de kongrede alınan kararlar yönünden bir milli kongredir.
**Kongre tarafından seçilen Temsil Heyeti, bütün Türk milletini temsil etme yetkisine sahip olmuştur. Erzurum Kongresi’nde seçilen Temsil Heyeti’nin üye sayısı bütün yurdu temsil edecek şekilde genişleterek 9’dan 15’e çıkarılmıştır.
**Bu kongre sonucunda Misak-ı Milli’nin esasları belirlenmiş, Ali Fuat Paşa Batı Anadolu Kuva-yi Milliye komutanı olarak atanmıştır.
**Kongre sonrasında Damat Ferit Paşa Hükümeti’nin(sadrazam) istifa etmesi hareketin başarısının bir sonucudur.
**İrade-i Milliye adı verilen bir gazete çıkarılmıştır.

Erzurum ve Sivas kongrelerinin dışında bölgesel amaçlı ve katılımlı düşman işgalini önlemek için Balıkesir, Alaşehir gibi kongreler de düzenlenmiştir.Balıkesir ve Alaşehir kongreleri Yunan işgaline karşı toplanmıştır.

sosyalicerik.net15 Mart 2017’de Türkiye’nin ilk içerik tabanlı sosyal ağı olarak yayın hayatına başladı. Yeni Medya Düzeni’ni yeni çağın sosyal ağ dinamiklerini göz önünde bulundurarak formülize eden sosyalicerik.net’de kullanıcılar tüm internetin en popüler haber, fotoğraf, galeri ve videolarına tek bir noktadan ulaşıp eğlenceli testler çözerken aynı zamanda sosyalicerik.net’in içeriğine de katkıda bulunabiliyor.

Siz de sosyalicerik.net’te profil oluşturup, en beğendiğiniz içerikleri sosyalicerik.net’e ekleyebilirsiniz. sosyalicerik.net’teki içerikleri favorilerinize ekleyip, yorumlayabilir, diğer kullanıcıları takip ederek onların eklediği içeriklere rahatlıkla ulaşabilirsiniz, sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !