Sanayi Devrimi Nedir - Sosyal İçerik Platformu
Sağlık Teknisyeni Nasıl Olunur

Sıradaki içerik:

Sağlık Teknisyeni Nasıl Olunur

e
sv

Sanayi Devrimi Nedir

114 okunma — 13 Haziran 2021 06:18

Sanayi devrimi nedir nedenleri ve sonuçları nelerdir.Sanayi devrimi 18. yüzyılın sonlarına doğru İngiltere’de başlamıştır. İngiltere’nin ardından Kuzey Amerika ve Japonya’da devam etmiştir.

Sanayi Devriminin Sebepleri Nedir?

James Watt’ın buhar makinesini icat etmesiyle birlikte kömür madenlerinde ve tekstil firmalarında üretim arttı. Buhar makinelerinin çelik üretimlerinde de kullanılmasıyla birlikte çelik daha ucuz ve ulaşılabilir oldu.

Çeliğin ulaşılabilir olması tarımla geçinen halkı köylerden şehirlere göç etmesine, sanayi ve ticari faaliyetlere yatırım yapmasına sebep olmuştur. Sanayi faaliyetlerinin artmasıyla buhar makineli trenler, gemiler üretilmiştir. Böylece ulaşım daha kolay bir hale gelmiştir.

Sanayi Devrimi Nedir Nedenleri Ve Sonuçları Nelerdir

Avrupa devletlerinin sömürgecilikten kazandıkları sermayeyle halk zenginleşmiş, eskiden lüks sayılan mallar (çay, kahve vb.) orta sınıf insanlar için ihtiyaç haline gelmeye başlamıştır.

Zenginleşen halk sanayiye yatırım yapmış ve yeni makineler icat edilmiştir. Fabrikaların yaygınlaşması işçi sınıfını ortaya çıkarmış ve sosyalizmin düşüncesinin çıkmasına sebep olmuştur.

Ayrıca makinelerin icat edilmesi fikri ve mülki hakların korunması gerektiği ihtiyacı duyulmuştur.

Sanayi Devriminin Sonuçları Nedir?

Sanayi devrimi halkın refah seviyesinin artmasına, sağlık alanındaki gelişmelerle birlikte ölümcül hastalıklar olan sıtma, veba gibi hastalıkların ortadan kalkmasına sebep olmuştur.

Hastalıkların azalmasıyla birlikte insanların yaşam süresi artmıştır. İnsanların köylerden şehirlere göç etmesiyle bilimsel ve teknik gelişmeler hız kazanmıştır.

Bu gelişmelerle halkın zenginleşmeye başlaması sanayiye daha çok yatırım yapılmasına sebep olmuştur. Bu durum sanayi devriminde birçok icadın yapılmasının sebebi olarak gösterilmektedir.

Sanayi Devrimi ve Toplumsal Sınıflar

Sanayi devriminden önce sadece zengin halkın tükettiği şeker, kahve gibi mallar sanayi devriminden sonra orta ve alt sınıfın temel ihtiyaçları haline gelmiştir.

Makineleşmenin artması, ulaşımın kolaylaşması, üretimin artması pahalı olan bu malların ucuzlamasına sebep olmuş ve halkın tamamının yararlanmasına olanak sağlamıştır.

Ancak sanayi devrimiyle birlikte fabrikalarda çalışan işçi sınıfı ortaya çıkmıştır. Sanayi devriminin acı sonucu olarak çocuk işçilerin ortaya çıkması gösterilebilir.

Sanayi Devrimi ve Hukuk

İşçi sınıfının oluşması, yeni icatlarla beraber fikri mülkiyetlerin korunmak istenmesi, insanların güven ihtiyaçları hukuk alanında da gelişmelerin olmasına sebebiyet vermiştir.

Başta İngiltere’de olmak üzere bütün dünyada mülkiyet hakları koruma altına alınmaya başlanmış, bireysel hak ve özgürlüklerde gelişmeler yapılmıştır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !