Kripto Para Dolandırıcılarına Bir Darbe de O Kurumdan Geldi! - Sosyal İçerik Platformu
Filmler Neye Göre Oscar Alır?

Sıradaki içerik:

Filmler Neye Göre Oscar Alır?

e
sv

Kripto Para Dolandırıcılarına Bir Darbe de O Kurumdan Geldi!

70 okunma — 30 Eylül 2018 11:42

Kripto Para Dolandırıcılarına Bir Darbe de O Kurumdan Geldi!

ABD devlet kurumu olan Federal Ticaret Komisyonu kripto para alanında yeni bir atılım gerçekleştirdi. Bu atılım kripto paralar üzerinden insanları dolandırmak isteyen kötü niyetli kişileri cezalandırmak için yapıldı. Özellikle sosyal medya mecraları olan Facebook, Twitter ve İnstagram üzerinden insanları dolandırmayı hedefleyen birçok kötü niyetli insan bulunuyor.

Cüzzi miktarlarda yapılacak olan Bitcoin, Litecoin, Dogecoin ödemeleri karşılığında yüksek miktarlarda getiri vaat eden bu dolandırıcılar birçok insanı mağdur edebiliyor. FTC tam olarak da bu noktada devreye girerek harekete geçti. Federal mahkemeye yapılan bir başvuruda 100 dolar kadar yapılacak olan yatırım sonucunda aylık 80 bin dolar getiri elde edileceği sözü veren 4 kişi belirlendi.

Bu kişilerin aktivitelerin durdurulması federal mahkemeye bildirildi. Mahkeme ise bu konuda olumlu bir yanıtlama gerçekleştirdi. FTC yaptığı başvuruda bu 4 kişi hakkında önemli noktalara değindi.

Vaat edilen paranın sadece sistemi kullanan birkaç kişiye verilebileceği, kalan kısımların ise paralarını geri alamayacağı FTC tarafından vurgulandı.

 

Yapılan Bu Hamleye Kadir Kurtuluş’tan Yorumlama Geldi

Gelişen bu olaylara önemli bir isim olan ve Dijital Para Araştırma Derneği’nin yöneticilerinden olan Kadir Kurtuluş tarafından bir yorum yapıldı.

Kadir Kurtuluş yaptığı açıklamada yapılan bu hamle ile resmi kurumların da kripto para piyasasına girdiğini belirtti. Ayrıca yapılan açıklamada bu hamle ile kripto para borsalarının da normal para piyasalarının sahip olduğu kurallara sahip olmasının önünün açıldığına değindi.

FTC’nin yaptığı bu hamle ile buna öncü olacağını belirtti. Bu fikrine kanıt olarak ise CME’nin Bitcoin ile ilgili olarak vadeli işlem yapmaya başlamasını gösteren Kurtuluş FTC ve CFTC tarafından yapılan atılımların da yorumlamalarını destekler nitelikte olduğunu belirtti.

 

Kurtuluş Uyarılarda da Bulundu

Kadir Kurtuluş kripto parayla ilgili yaptığı bu açıklamaya ek olarak Türkiye’de ki kripto para durumuna da değindi. Ülkemizde kripto para alanının çok gelişmemiş olduğunu vurgulayan Kurtuluş Çiftlikbank gibi vakaların yaşanmaması için dikkatli olunması gerektiğini de belirtti.

Ülkemizde de kripto para üzerinden Çiftlikbank benzeri şekilde para toplayan sistemler olduğunu belirten Kurtuluş bu konuda hassas olunması gerektiğine sözlerinde yer verdi. Yüksek para kazanmayı vaat eden bu tür kuruluşlardan uzak durulması gerektiği yine vurguladığı noktalar arasında yer aldı.

FTC tarafından yapılan dolandırıcılık başvurusuna benzer nitelikte birçok sistemin de ülkemiz de yer aldığını belirten Kurtuluş insanların çok yüksek kazanç sağlayacağını iddia eden sitelerden uzak durması gerektiğini belirtti.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli