İstenmeyen Siteleri Engelleme Yöntemleri - Sosyal İçerik Platformu
En İyi Senaristler Kimdir?

Sıradaki içerik:

En İyi Senaristler Kimdir?

e
sv

İstenmeyen Siteleri Engelleme Yöntemleri

80 okunma — 27 Mayıs 2018 10:04

İstenmeyen Siteleri Engelleme Yöntemleri İstenmeyen Siteleri

İstenmeyen Siteleri Engelleme Yöntemleri İstenmeyen Siteleri,Özellikle ebeveynler çocuklarının kötü amaçlı sitelere girmesini istememekte bunun için zararlı siteleri engelleme yöntemine başvurmaktalar.

İstenmeyen siteleri engellemenin en bilindik üç yöntemi mevcuttur. Bu yöntemler bilgisayardan engelleme, tarayıcıdan engelleme ve modem arayüzünden engelleme olarak üç başlık altında incelenebilmektedir.

Bilgisayardan İstenmeyen Sitelerin Engellenmesi

İlk yöntem olan bilgisayardan engelleme, en basit ve kullanışlı yoldur. Bu yöntemde istenmeyen web sitelerinin başına ‘www’ ve sonuna ‘com’ eklenerek site URL si tamamen kopyalanarak şu adımlar izlenmelidir; Yerel Disk (C:) >Windows >System32 >drivers >etc dosyalarına sırasıyla girilerek etc dosyasına içerisinde hosts adındaki dosyaya ulaşılacaktır. Hosts dosyası, içerisinde engellenecek sitelerin adlarını bulunduran not defteridir.

Hosts dosyası, çift tıklanarak açılmak istenen dosyayı ‘not defteri’ seçeneği seçilmek suretiyle açılır. Açılan hosts dosyasının en alt satırında bulunan boşluğa sırasıyla engellenecek olan sitelerin adlarını, başlarına 127.0.0.1 numaraları eklenerek site engellenmiş olacaktır. Örneğin ‘127.0.0.1www.orneksite.com’ şeklinde olmalıdır. Bu yöntemden sonra site engellenmemişse bilgisayar ve modem yeniden başlatılmak suretiyle işlemler halledilebilir.

Tarayıcıdan İstenmeyen Sitelerin Engellenmesi

Tarayıcılarda ise site engelleme işleri biraz daha kolay olmaktadır. En sık kullanılan iki farklı tarayıcıdan örnek verilecek olursa; bunlar Mozilla Firefox ve Google Chrome tarayıcılardır.

Mozilla Firefox ve Google Chrome tarayıcılarında ortak bir program kullanılabilmektedir. Bu program ‘block site’ adında bir uygulama olmakta ve rahat bir şekilde tarayıcıya eklenti olarak yüklenebilmektedir.

Tarayıcıya yüklenen eklenti ile engellemek istenilen siteler kolaylıkla add butonuna basılmak suretiyle, programın veri tabanına kaydolmaktadır.

Ardından seçilen siteler tamamlandıktan sonra kişi block site eklentisine kendi belirlediği şifreyi koyarak, ikinci bir şahsın engellemeleri kaldıramamasına olanak sağlar.

Modem Arayüzünden İstenmeyen Sitelerin Engellenmesi

Bu işlem diğer iki yönteme göre biraz daha karmaşıktır. Bu yöntemde ilk olarak kullanıcının modem arayüzüne girişini sağlaması gerekmektedir.

Hızlıca üzerinden geçilecek olursa; ‘home’ tuşuna basılarak, ‘çalıştır’ yazılır ve açılan pencereye ‘cmd’ yazılarak komut satırı ekranına geçilir. Bu ekrana ‘ipconfig’ komutu yazılarak ‘enter’ tuşuna basılır.

Ekrana gelen yazıların üst kısmında wireless ile bağlantı varsa ‘Wireless LAN adapter Wi-Fi:’, Ethernet kablosu ile bağlantı varsa ‘Ethernet adapter Ethernet:’ yazılı başlığın altında ‘Default Gateway’ yazan yere karşılık gelen sayı dizisi modem arayüzüne girmeyi sağlar.

Örneğin; ‘192.168.1.1 veya 10.10.1.1’ şeklindeki sayı dizisi tarayıcıya kopyalandığında modem arayüzüne bağlanılır ve standart kullanıcı adı girilerek işlem tamamlanmış olur.

Ardından erişim yönetimi bölümünden filtre kısmına tıklamak suretiyle engellenecek olan site adresleri yazılır ve kaydedilir. Daha sonra modem arayüzünden çıkılır ve işlem tamamlanır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !