Fidye Yazılımı İçin Şifre Çözücü Çıktı!
Renault Megane Sedan 2017 Otomatik Vites Üretim Hatası

Sıradaki içerik:

Renault Megane Sedan 2017 Otomatik Vites Üretim Hatası

e
sv

Fidye Yazılımı İçin Şifre Çözücü Çıktı!

81 okunma — 17 Kasım 2017 19:58

Fidye Yazılımı İçin Şifre Çözücü Çıktı!

Fidye Yazılımı İçin Şifre Çözücü Çıktı! Teknoloji hayatımızı kolaylaştıracak yenilikler sunuyor. Her geçen gün daha da gelişiyor. Gelişen teknoloji kolaylıklar sağladığı gibi kötü niyetli kişilerin de art niyetli amaçlarına alet olmaktadır. Bunlardan biri son günlerin trendi fidye yazılımlarıdır.

Fidye yazılım nedir?

Fidye yazılım kötü niyetli kişiler tarafından bilgisayarlara ve veri tabanlarına bulaşan ve dosyaları geri döndürülemez şekilde şifreleyen bir virüstür. Bu virüs bilgisayarlara bulaştığı anda dosyaları şifreliyor ve bu dosyalara erişim için şifre gerekiyor. Daha sonra virüsü yayan şahıs bilgisayar sahibine ulaşarak bu şifreyi çözmek karşılığında yüksek miktarlarda para istiyor. Dosyaları şifrelenen kişiler veya şirketler önemli dosyalarına ulaşmak için bu tuzağa düşmekte bu şahısların istedikleri ücretleri ödemektedir. Bu ücret ödenmediği takdirde dosyanın içeriği bozularak erişimi engellenmektedir. Ancak birçok kişi ücret ödemesine rağmen bu şifrelere ulaşamamıştır.

Bu yazılıma karşı önlemler nedir?

Fidye yazılımları için çeşitli teknoloji firmaları çözümler üretmeye başlamıştır. Bu yazılımların şifreleri çözmek için programlar geliştirilmiştir. Ancak bu yazılımlar her geçen gün farklı formatlarda karşımıza çıkmakta ve bu şifreleri çözmek zorlaşmaktadır. Yazılım firmaları da bu sorunu çözmek adına sürekli kendini geliştirmekte ve yeni şifreleme formatlarına çözümler bulmak için uğraşmaktadır.

Kimler risk altındadır?

Bilgisayarında güncel bir anti virüs programı olmayan internette korumasız bir şekilde dolaşan kişilerin bu yazılımla tanışma olasılığı çok fazladır.

Bu tür yazılımlardan korunmak için neler yapabiliriz?

Kaynağı belirsiz sitelere girilmemeli ve bu sitelerden içerik indirilmemelidir. Bilgisayarımızda mutlaka bu yazılımlara karşı korumalı güncel bir anti virüs programı olmalıdır. Kimliği belirsiz e-postalar açılmamalı ve gelen içerikteki linkleri araştırdıktan sonra tıklanmalıdır. Kısacası korumasız ve kısıtlamasız internete girilmemelidir. Başka bir çözüm olarak günlük yedekler alınarak bilgisayar dışında saklanmalıdır. Bu alınan yedeklerde belirli aralıklarla kontrol edilmelidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli