Hayvanlar Nasıl Kuduz Olur - Sosyal İçerik Platformu
Sanal Gerçeklik Gözlüğü İle Bilgisayardan Nasıl Oyun Oynarız?

Sıradaki içerik:

Sanal Gerçeklik Gözlüğü İle Bilgisayardan Nasıl Oyun Oynarız?

e
sv

Hayvanlar Nasıl Kuduz Olur

92 okunma — 20 Nisan 2021 20:22

Hayvanlar Nasıl Kuduz Olur

Hayvanlar nasıl kuduz olur.Dünya Sağlık Örgütü, kuduz hastalığı dünyanın en ölümcül hastalıklarından biri olduğunu söylüyor. Kuduz hastalığı günde % 40 ’ ı çocuk olmak üzere her 10 dakikada 1 kişi olmak üzere 160 kişinin hayatını alıyor.

Kuduz hastalığı kaynakların sınırlı olduğu toplulukları daha çok tehdit ediyor. Hayvanlar tarafından bulaştırılıyor. Kuduz olaylarının % 95’inden fazlası Asya’da ve Afrika’da görülüyor. Tüm bu istatistiklere göre kuduz hastalığının tamamen tedavisi mevcuttur.

Kuduz Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Kuduz virüsü, enfeksiyonu kapmış hayvanın tükürüğü ile yakın temas, ısırılmak, hayvanın sizi çizmesi ve tahrip olmuş açık yaranın kuduz hayvan tarafından yalanması ile bulaşabilir.

Köpekler, virüsü en çok bulaştıran canlılardır. Tüm dünyadaki hastaların % 95’inin gerçekleşmesini sağlarlar. Hastalığı bulaştıran diğer canlılar ise; tilkiler, kokarcalar, yarasalar, çakallar, firavun fareleri, firavun fareleridir. Kuduz hastalığını hayvanlar birbirlerine bulaştırabileceği gibi hayvanlar da başka hayvanlara bulaştırabilir.

Hayvanlardan enfeksiyon kapmanın önlenebilmesi için en etkili yöntem hayvanların aşılanmasıdır.

Kuduz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın etkenleri belirli ise ve hastalığın tedavisi için hiçbir şey yapılmıyorsa hastalık hem insan hem de hayvanlar için öldürücüdür.

Hayvanlarda en belirgin kuduz işaretleri ani davranış değişiklikleri ve sebebi belirsiz ilerleyici felçtir. Hastalık hayvanlarda saldırgan davranış belirtileri gösterebilir. İnsanlarda ise kuduzun ilk belirtileri baş ağrısı, ateş, kaygılanma ve karıncalanma veya ısırık bölgesi yakınlarında değişkenlik gösteren sızlamalar olabilir.

İnsanların çoğunluğunda görülen belirtiler ise göz bebeklerinin büyümesi, ses ve ışığa beklenmedik duyarlılık, değişen vücut sıcaklığı ve suyla temasta ya da su gördükten sonra spazmlar görülebilir. Hem insanlarda hem de hayvanlarda kuduz felçten komaya, daha sonra ölüme neden olur.

Kendinizin veya Evcil Hayvanınızın Kuduza Yakalandığını Nasıl Anlarsınız?

Evcil hayvanınız veya bir kişinin, kuduz şüphesi varsa, erken müdahale hastalığı önleyecektir. Bunun için öncelikle vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalıdır. Yakınlarda hastaneye yoksa ya da hastaneye ulaşma mümkün değilse;

İlk adım en hızlı şekilde yara tedavisi uygulamaktır: Yarayı bol su kullanarak ve sabunla 15 dakika yıkayın. Ardından, % 70 alkol/etanol, tentür veya iyot gibi malzemeler ile virüs öldürücü tedaviler uygulamak gerekir. Ardından gerekli ilaçlar için hastaneye başvurulmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !