Bir Fantastik Serisi : Harry Potter - Sosyal İçerik Platformu
Sağlıklı Olmanın Yolları

Sıradaki içerik:

Sağlıklı Olmanın Yolları

e
sv

Bir Fantastik Serisi : Harry Potter

87 okunma — 06 Aralık 2017 13:52

Bir Fantastik Serisi : Harry Potter

Bir Fantastik Serisi : Harry Potter Toplamda 8 filmden oluşan Harry Potter serisi kelimelerle ifade edildiğinde çok basit gibi görünmesine karşın aslında sadece filmleriyle bile 10 yılı aşkın sürelik bir emeğin eseri.

J.K.Rowling’in muhteşem hayal gücünden yola çıkarak filmlere bile konu olan bu fantastik dünya insanların dikkatini çekti ve yayınlandığı dönemde neden bu kadar üst sıraları gördü.

Harry Potter Serisinin Psikolojik Yapısı

Fantastik filmler her zaman insanları fazlasıyla etkilemektedir. Sinema sektörü var olmaya başladığı dönemden itibaren fantastik dünyanın kapılarını sonuna kadar zorluyor. İnsanların hayal gücünün ötesinde olan bu dünyayı anlatan yapımlar sinema sektörünün ciddi bir parçası haline geldi.

En belirgin süper kahraman yaratıcılığının anahtar ismi Marvel ile bu dünyanın kapılarına ulaşan sinema sektörü. Büyük başarı elde etmek için kendi kahramanlarını ve ütopyasını yaratan yazarların eserlerini kullanmaya başlayalı. Çok olmadığı bilinmektedir. Bu başarılı yazarlardan biri de: J.K Rowling.

Harry Potter karakteri ve etrafındaki dünya sihir, büyü, cadı gibi ütopik kavramlarla, cesaret, sevgi, inanç, masumiyet gibi insana özgü kavramların birleşmesinden oluşuyor. İnsanlarda var olan bu duyguları. Asla dokunamayacağı göremeyeceği bir dünyada okuması ya da izlemesi, yapımı koşulsuz olarak benimsemesine sebep olmaktadır.

Bunun kanıtı ise serinin sekize kadar gelmesine rağmen insanların doymamış olması gösterilebilir.

Bilindiği üzere bu serinin film haline gelmesi, yönetilmesi, bir puzzle gibi parçaların birleştirilmesi çok zahmetli bir süreçten oluşuyor. Filmin kurulum aşamasında birçok psikolog, insanları inceleyen bilim dallarında ustalaşmış onlarca kişilik kadrolar. Filmin başarılı olması için hiç tahmin edilemeyen araştırma inceleme sürecine giriyor.

Geçmişte yer alan fantastik yapılanmaları inceleyen bu ekip. İnsanların kendilerine tartışma konusu edindiği detayları, hayranlıkla takip ettiği olay ve sahneleri. Onları hayranlık seviyesine taşıyan film karakterlerinin rollerindeki yapılanmaları özellikleri inceliyorlar.

Yüzlerce belki de binlerce madde olarak ortaya çıkan bu cevherlerin detaylandırılıp. Gruplandırılmasının ardından inceleme altına alınmasıyla, oluşturulan karakterler için en uygun aktör/aktris arayışına başlanıyor.

İşte bu detayda da kullanılan yöntem çok farklı değil. En başarılı, halkın en çok sevdiği, sahip olduğu rolü bir kıyafet gibi üzerinde taşıyan.

Sanatçılar kadar daha önce hiç sektörde bulunmamış. Ya da adı duyulmamış yeni yeteneklere sektörün ihtişamlı ve muhteşem kapıları açılıyor

Harry Potter Serisinin Teknik Yapısı

Muhteşem bir fantastik film için bir kitaptan esinlenen psikiyatri ve senaryo ekibi karakterlerin özelliklerini. Ve oyuncularını belirledikten sonra çekim detaylarını oluşturma kısmı devreye giriyor. Saha ekibinin çekimler esnasındaki dikkatinden. Teknik ekibin görsel çalışmalarda gösterdiği tüm detaylara kadar. İnsanların ön yargılarını belirleyecek hazırlıklar başlamış oluyor.

Ana tepsideki iskelet yapının üzerine sanatsal dokunuşlar yapan bu teknik ekip bir anlamda bu yüklü miktarda yatırım yapan sektörün en önemli kolu sayılıyor. Oyuncuların her ayrı sahneye uygun kıyafet seçimleri, makyajı, sahnelerin çekimlerinin yapılacağı uygun yapıya sahip alanlar, uygun alan yok ise oluşturulacak yapay çekim alanları, sahnelerdeki çekim hatalarının düzeltilmesi bu ekibin yaptığı işlerden bazıları olarak gösterilebilir. Harry Potter filminden örneklendirmek gerekirse, büyü yapılma sahnelerindeki ışıklandırma efektleri, savaş sahnelerinden ki büyük devler, büyük yıkımlar, hareket eden merdivenler buna gösterilebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !