Telefonu Kim İcat Etti? - Sosyal İçerik Platformu
Sıfırdan Web Sitesi Nasıl Kodlanır?

Sıradaki içerik:

Sıfırdan Web Sitesi Nasıl Kodlanır?

e
sv

Telefonu Kim İcat Etti?

80 okunma — 23 Ağustos 2018 11:40

Telefonu Kim İcat Etti?

Günümüz dünyası iletişim ağının en önemli parçalarından biri de telefondur. 2000’li yıllardan itibaren, mobil telefonların yaygınlaşması ile hayatın her alanına hakim olmaya başlayan telefonlar, ilk icat edildikleri yıllarda daha ilkel bir donanıma sahiptiler.

İletişim Tarihinde Bir Devrim: Telefon

İnsanoğlu en eski tarihlerinden beri, uzak yerlerle haberleşebilmek için, bir yerden diğerine işaretler göndermeye çalıştı. Fakat bu yöntemler her zaman güvenilir olmuyor, aksine bazı durumlarda tehlike bile yaratabiliyorlardı.

Örneğin, haberleşmenin daha sınırlı olduğu dönemlerde ordular, savaş esnasında bir yerden, başka bir yere haber göndermek amacıyla ateş ile sinyal gönderiyorlardı.

Fakat bu yöntem düşman tarafından görülme tehlikesini de barındırdığı için komutanlar tarafından pek tercih edilmiyordu. Ayrıca kızıl derililerin kullandıkları dumanla haberleşme yönteminde de yön tayini çok büyük öneme sahipti ve iletişimi zorlaştırıyordu. İşte telefonun icadı, bütün bu zorlukları ortadan kaldıracaktı.

Graham Bell ve Telefonun İcadı

Claude Chappe’nin 1793 yılında yaptığı bir icat, iletişim alanında önemli bir adım atılmasını sağladı. Chappe bu alete “uzaktan yazan” anlamına gelen “Telgraf” adını vermişti.

Sonraki yıllarda iletişimi daha da kolaylaştıran elektrikli telgraflar üretildi ve haberleşme hem hız kazandı, hem de daha güvenilir bir hal aldı.

1876 yılına gelindiğinde ise Graham Bell, ilk kez, teller aracılığı ile mesajı sesli olarak ileten telefonu icat etmeyi başardı. Bell, telefonu icat etmeden önce sağır insanlar üzerine araştırmalar yapıyordu.

Bu çalışmaları esnasında ses titreşimlerinin havada nasıl oluştuğunu merak eden Bell, “armonik telgraf” adını verdiği bir düzenek üzerinde çalışmaktayken, elektrik akımının, sözlü iletişim esnasında meydana gelen titreşimleri andıracak şekilde değiştirilebileceğini keşfetmişti.

Elde ettiği sonuçlar Bell’i umutlandırmış ve bu keşfini ileri taşıması için onu daha da hırslandırmıştı.

İlk Telefon Görüşmesi

Bell evinde çalışmaktayken üzerine bir şey dökülmesi sonucu arkadaşı Thomas Watson’dan yardım istemiştir. Bu sırada Watson evin farklı bir odasında bulunmasına rağmen Bell’i cihazından duyduğunu söylemiştir.

Daha sonra ikili yer değiştirerek aynı şeyi denemişler ve Bell, sesin gerçekten iletildiğini fark etmiştir. Bu şekilde dünya üzerindeki ilk telefon görüşmesi aynı ev içerisinde gerçekleşmiştir.

1876 yılında telefonun patentini alan Bell, yoğun bir taleple karşılaşınca bir telefon şirketi kurmuş ve telefon üretmeye başlamıştır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli