Diş Ağrısı Nasıl Geçer - Sosyal İçerik Platformu
General Mobile TWRP Kurulumu

Sıradaki içerik:

General Mobile TWRP Kurulumu

e
sv

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

86 okunma — 14 Ağustos 2019 09:40

Diş Ağrısı Nasıl Geçer ve Ne İyi Gelir ?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer ; Diş üzerinde olan ağrılar genel olarak diş ağrısı diye adlandırılır. Kemikten veya diş etinden dolayı oluşmaktadırlar. Her hastalığın tedavisinde olduğu gibi ilk olarak ağrının nedeni doğru bir şekilde tespit edilmelidir.

Birçok nedenden dolayı oluşabilmektedir. Örneğin, çürük diş, dişler arasına sıkışan yabancı maddeler, diş etinde bulunan hastalıkları, diş üzerinde oluşmuş çatlaklar, diş minesinde oluşan aşınmalar gibi pek çok nedeni vardır. Dişte bulunan ağrının en temel ve en sık görülen nedeni yapılmayan veya gerektiğinden az miktarda yapılan ağız temizliği ve hijyenin dolayı ortaya çıkan diş çürükleridir.

Dişlerimizin dışında bulunan mine katmanında sinir yoktur bu sebeple dış uyarıcılardan herhangi bir şekilde zarar görmeyiz fakat dişin iç kısımlarına doğru gidildikçe his alma artarak ilerler. Çürüğe sebebiyet veren mikro canlılar, dişimizde bulunan çürük seviyesinin artmasıyla birlikte dişimizin iç kısmında bulunan sinirlere ulaşabilirler. Ağrı, çürüğün ilerlemesiyle doğru orantılı bir şekilde artar. Çeşitli şekillerde meydana gelebilir. Soğuk ve sıcak temasına karşı meydana gelen şiddetli ve uzun süren ağrı, herhangi bir şeyi çiğnerken baskı yoluyla meydana çıkan ağrı veya ortada herhangi bir sebep yokken başlayıp uzun süreli devam eden ağrılar olabilir. Bunun dışında dişte ve diş etinde meydana gelen iltihaplanma veya apse olması çok şiddetli diş ağrısına sebebiyet verebilir. Her insanda meydana gelmese de 20’lik dişlerin çıkmaya çalıştığı dönemlerde de oluşabilmektedir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Öncelikle bilinmesi gereken şey diş ağrısının sebebiçürüktenkaynaklı bir durumsa muhakkak bir diş doktoruna gidilip tedavi uygulanmasıdır.

  • Dişlerin sık aralıklarla ve dişe zarar vermedenfırçalanmasıdiş ağrısının kısa süreli de olsa hafiflemesinde yardımcı olur.
  • Dişimizin ağrıdığı kısmabuz ile presuygulamak büyük ölçüde diş ağrısının önüne geçecektir.
  • Bir miktarsuya tuz konulup yapılacak gargarada ağrıyı hafifletmektedir.
  • Sarımsakbilindiği gibi iyi bir doğal ağrı kesicidir. Bu sebeple diş ağrısının bulunduğu bölgeye bir parça sarımsak koymak da ağrıyı hafifletir.
  • Her ne kadar diş eti ve diş zarar görebileceğinden tavsiye edilmese de diş ağrısının buluğun dişin üzerinekaranfil koyup ısırmakda diş ağrısının azalmasını sağlar.
  • Ağrıya iyi geldiği düşünülenrakı, kolonya vb. gibi alkol içeren maddelerdiş ağrısı için iyi olabilse de dişetlerinde yanıklara sebebiyet olabileceği içintavsiye edilmez.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !