Buz Pateni Sporunun Kuralları Nedir? - Sosyal İçerik Platformu
Son 10 Yılın En İyi Tenisçileri

Sıradaki içerik:

Son 10 Yılın En İyi Tenisçileri

e
sv

Buz Pateni Sporunun Kuralları Nedir?

230 okunma — 23 Kasım 2017 09:28

BUZ PATENİ VE KURALLARI

Buz Pateni Sporunun Kuralları Nedir? En estetik spor dallarından birisi olan buz patenin tarihi 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Tarihte karşımıza çıkan ilk örnek Hollandalı Johannes Brugman’ın bir eserinde resmettiği buz üzerinde kayarken düşen bir kadın resmi ile hayatımıza girene kadar aşamalı bir gelişme gösterip yerini olimpiyatların arasına bırakmıştır.

Buz Pateni Kuralları

1908 yılından beri olimpiyat dalı olan buz pateninin kuralları ise şöyledir.

– Uluslararası Paten Federasyonu tarafından belirlenen buz pistinin ölçüsü 30×60 metre olarak belirlenmiştir.

– Yarışmaların ilk gününde ” kısa program ” adı verilen ve içerisinde jump, spin ve sekiz zorunlu hareketi de barındıran performans sunmaları beklenmektedir. Performansların sonunda hakemler tarafından puan verilmektedir. Bu aşamada başarısız hareketleri tekrar etme şansı yoktur.

– Yarışmanın ikinci gününde ” serbest program ” veya ” uzun program ” adı verilen yarışmada ise yarışmacılar kendi koreografilerini sergilemektedir. İkinci günde başarısız hareketler tekrar edilebilmektedir. Genel değerlendirme bu günün sonunda yapılmaktadır.

– Yarışmalarda maksimum dokuz hakem yer alabilir.

– Buz pateni puanlaması altı puan üzerinden değerlendirilir. Teknik ve artistik olmak üzere ikiye ayrılır.

Teknik ve Artistik Puanlamada Dikkate Alınan Unsurlar

Buz üzerinde kayma yeteneği, yarışmacının sergilediği figürler ve sergilenen figürlerin zorluk dereceleri teknik puanlamanın belirlenmesinde en önemli faktörlerdir. Bunlar ile birlikte göz önüne alınan diğer kriterler programın orijinalliği, sunuluş biçimi, müzik ile uyumu, müzik ile uygun zamanlı figürlerin kullanılması, sporcunun program içerisindeki duruşu önemli yer tutmaktadır. Bu kriterler göz önünde bulundurulduktan sonra teknik puan verilir.

Artistik puanlamada dikkate alınan en önemli unsur ise estetiktir. Hareketlerin buz üstünde nasıl sergilendiği, koreografinin müzik ile uyumu, yarışmacının sergilediği hareketler, pisti kullanım şekli ve kostüm ile müziğin uyumu dikkate alınmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli