Askerlik Düşecek Mi? (9 Ay Tek Tip Askerlik Geliyor, 3 Ay Zorunlu, 6 Ay Bedelli) - Sosyal İçerik Platformu
Kıbrıs’ta Askerlik

Sıradaki içerik:

Kıbrıs’ta Askerlik

e
sv

Askerlik Düşecek Mi? (9 Ay Tek Tip Askerlik Geliyor, 3 Ay Zorunlu, 6 Ay Bedelli)

63 okunma — 04 Kasım 2018 11:25

Askerlik Düşecek Mi? (9 Ay Tek Tip Askerlik Geliyor, 3 Ay Zorunlu, 6 Ay Bedelli)

Milli savunma Bakanı Hulusi Akar’ın dün yaptığı açıklamaya gore hepimiz için tek tip askerlik geliyor. Ulusal müdafa Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı taslağa bakılırsa, herkes 9 aylık tek tip askerlik meydana getirecek. Bunun 3 ayı temel askerlik süresi ve zorunlu olacak. Kalan 6 ay için karşılık ödenebilecek.

Milli savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemine ilişkin çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğünü belirterek “Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üsteğmendir lafını çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor” dedi.

Türkiye gazetesinin haberinde ulusal savunma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı taslağa göre, hepimiz 9 aylık tek tip askerlik meydana getirecek. Bunun 3 ayı temel askerlik süresi ve mecburi olurken, kalan 6 ay için bedel ödenebilecek.

Bu bedelin ne kadar olacağı her yıl yine belirlenecek. Hekim, öğretmen, hakim ve sporcu gibi meslek sahiplerine, hangi dönemde askerlik yapacakları mevzusunda tercih hakkı getirilecek.

Nitelikli mesleklere haiz olanlar, askerlik yaparken cephede değil, kendi meslek gruplarına uygun görevlerde süreyi tamamlayacak. Hangi meslek grubunun hangi şartlarda ve dönemlerde askerlik yapacağı mevzusunda, milli Eğitim, sıhhat ve hakkaniyet benzer biçimde bakanlıklardan alınan görüşler düzenlemeye kılavuz olacak.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli