Kamuda Çalışmak-Kamuda çalışma yaygın şekilde iş riskinin olmadığı
Kuzey Kore Güney Kore Sınırı / Dünyaca ünlü Panmunjom Kasabası

Sıradaki içerik:

Kuzey Kore Güney Kore Sınırı / Dünyaca ünlü Panmunjom Kasabası

e
sv

Kamu da Çalışmak

76 okunma — 05 Aralık 2017 04:05

Kamu da Çalışmak

Kamu da çalışma yaygın şekilde iş riskinin olmadığı ve hayatın devamında yaşamının aşağı yukarı nasıl olacağını bilmek anlamına geliyor.

Kamuda çalışma yıllarca ‘’Devlete Kapak Atalım’’ mantığına hapsolmuş durumda. Çoğu insan Kamu yararına kamuda çalışmayı hedeflememiş ve bunu sadece bir garanti olarak görmüş. Oysaki Kamuda çalışmak hem devlete hizmet hem de iş hayatının aynı anda yapılabilmesi adına büyük bir lütuftur. Bence bu işi yapanlar bu nedenle çok şanslı insanlardır.

Günümüzde kamu çalışanlarında birçoğu reel anlamda performans değerlendirilmesi analitik olarak yapılmamak bu bağlı olarak kamu çalışanları yaptıkları işi rutine bindiği anda ilgisizlik ve çözümsüzlük başlamaktadır.

Bu noktada üzücü olan kamu çalışanlarının işlerini gerektiği gibi yapmalarını sağlayacak olan bir performans sistemi olmaması. Düşünsenize bir vatandaş geliyor ona güler yüzlü hizmet verseniz de vermeseniz de iş hayatınızda bir karşılığı olmuyor. Dolayısıyla iş aşkı kaybolmuş çalışanların bir süre sonra iş kaygısı da olmayacağı noktası karşımıza ilgisiz, problem çözmekten uzak bir çalışma kadrosu çıkarıyor.

Kamu da Çalışmak

Bu kadrolar sürekli olarak yaptıkları işe ilgili şikâyetler dile getirirken etkin bir performans sistemi olmaması öz eleştiri yapma noktasında kimseye zorunluluk tanımıyor. Hal böyle olunca da ne yazık ki hiçbir kamu çalışanı yoğurdum ekşi demiyor.

Ek olarak eğitim sistemi de bu eleştirilerden nasibini almalı 2016 yılı sonunda yapılan aday öğretmen sınavlarında lise öğretmeni adaylarının başarısızlığı hala aklımda. Özellikle devlete personel yetiştirme olasılığı yüksek olan üniversite ve teknik liselerin eğitim kaliteleri artmalı.

Ama orda da ne yazık ki eleştirdiğimiz başka kamu çalışanları var. Kısaca elinizi nereye atsanız elinizde kalma ihtimali var. Galiba eğitimden ziyade öğretim tarafınıda ayrıca irdelemek gerekiyor. Öncelikle yaptığımız işten kazandığımız parayı hak etme isteği duymamızı sağlayacak bir öğrenim olmalı hayatımızda. Eğitim-öğreniim hayatı bu tip süreçlerin iyileşmesini garantiye alır. Ancak unutmamamız gerekirki bu değişimler birkaç kuşak sürecek. Dolayısyla ilgisiz ve sorumsuz kamu çalışanlarını azalarakta olsa görmeye devam edeceğiz.

Bugün hangi kamu kurumuna giderseniz gidin mutlaka işini gereken önemle yapmayan yukarda tanımladığım tipte birçok çalışan görürsünüz. Bu tip kamu çalışanları işlerini yaparken aslında sadece onun için iş olan şeyin, sizin için çok önemli bir konu olduğunu hatırlaması bizim gibi vicdan sahibi bir milletin bu tip bazı problemler kolayca çözmesine vesile olacaktır. Düşünseniz kimse doktora ya da vergi dairesine ya da belediyeye keyfi nedenlerle gitmiyor. Zaten Vatandaş olarak devlet ile olan işlerimizin hangisi önemsiz olabilir ki.

Kamu da Çalışmak

Öncelikle ‘’Devlete Kapağı Atma’’ söylemini bitirmeliyiz. Nasıl ki özel sektörde çalışanlar hep işini ilk günkü gibi yapma gerekliliği arzusunda tutuluyorsa, kamu çalışanlarının da bu istekleri sıcak tutmak gerekiyor. Sonuç olarak; Bireyler çok iyi niyetli ve çok başarılı olabilecek potansiyele sahip olsalar da iş hayatının bu potansiyellerini ortaya çıkartamaya biliyorlar.

İşte bu nokta da önce performans sistemleri değişmeli. Kamu çalışanlarının performans sistemi yaptıkları işe özgü ve onları dinç tutabilecek yapıda olmalı. Özel sektöre bu konuda danışmanlık veren çok başarılı danışmanlık şirketleri hali hazırda bu tecrübeleri zaten bedelini ödeyen herkese onlara özgü çözümler üreterek paylaşıyor. Peki, bu iş kolaysa neden yapılmıyor? Sanırım bu noktada siyasi kaygılar ortaya çıkıyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !