Kredi Kartı Ücretleri Nasıl Geri Alınır - Sosyal İçerik Platformu
Bebekler Pişik Nasıl Geçer

Sıradaki içerik:

Bebekler Pişik Nasıl Geçer

e
sv

Kredi Kartı Ücretleri Nasıl Geri Alınır

90 okunma — 07 Mayıs 2021 22:10

Kredi Kartı Ücretleri Nasıl Geri Alınır

Kredi kartı ücretleri nasıl geri alınır.Kredi kartı aidatı, hesap aidatı, yıllık aidat gibi farklı isimlerle alınan, bankaların hesap kullanım ücretidir. Geçmişte her banka bu ücreti almakta ve bu duruma yasal olarak karşı bir durum bulunmamaktaydı. Müşterilerde bu ücretleri ödüyor ve herhangi bir itirazda bulunamıyordu.

Bir süre sonra bankalar bu ücretlerin fiyatını giderek arttırdı. Yüksek miktarlarda olan kart ücretleri müşterileri isyan ettirdi. Peşi sıra şikayetler başladı. Yüz binlerce şikayet birikince devlet bu konuyu ele aldı. Yaptığı çalışmalardan sonra 2014 yılında kredi kartı ücreti konusu yasal bir zemin kazandı. Artık bankalar bu ücretleri yasal olarak alamamaktadır. Aldıkları taktirde de müşterilerin yasal olarak bu ücretleri geri alma hakları bulunmaktadır.

Yasal olarak böyle bir hakkı olduğunu bilmeyen müşterilerin sayısı çok fazla. Kartlarını sadece atm işlemlerinde kullananlar çoğu aman bu ücretlerin alındığını fark etmemektedir. Müşteriler kredi kartı ücretlerini geri almak istemektedir. Peki, ne yapmalılar?

Ücretler Nasıl Geri Alınır?

Ücret iadesi konusu farklılıklar barındırabilmektedir. Müşterisi olunan banka bu konuda hassas davranıyorsa izlenilecek süreç farklıdır. Ancak pek çok banka bu ücretlerden vazgeçmek istememektedir. Peki, yasal olarak nasıl bir süreç izlemelisiniz?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun size verdiği hakkı kullanarak aidatların iadesini isteyebilirsiniz. Bunu dilekçenizi yazarak ardından hakem heyetlerine başvurarak, iadenizi isteyebilirsiniz. Bunun öncesinde bankanız ile iletişime geçerek bu aidatı ödemek istemediğinizi belirterek de iade talebinde bulunabilirsiniz. Ancak pek çok banka bu ücreti geri ödememek için süreci zorlaştırmakta ve uzatmaktadır.

Geri Ödeme Yapılmazsa Ne Yapacağım?

Bu süreçleri izleyerek bankayla iletişime geçtiniz. Uzun süren konuşmalar ve size sundukları pazarlık konularının ardından sonuç alamadınız. Yasal olarak hakkınızı aramaya karar verdiniz ve harekete geçtiniz. Dilekçenizi hazırladıktan sonra ilgili hakem heyetine gittiniz ve başvuruda bulundunuz. Bunları yaptıktan sonra ilgili aidatınızı alamayacağınızı düşündünüz ve aklınıza takıldı.

Banka geri ödeme yapmazsa ne yapacağım? Yasal süreçten sonra ücreti geri alamama gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü bu duruma yasal zemin kazandırılırken uymayan bankalara yüklü miktarlarda tazminat yükü getirilmiştir. Kredi kartı ücretinizi geri alamamak gibi bir ihtimal söz konusu değildir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !