Kefirli Sütlaç Tarifi - Sosyal İçerik Platformu
Sosyal İçerik Platformu Herkes İçerik Sağlayıcıdır

Sıradaki içerik:

Sosyal İçerik Platformu Herkes İçerik Sağlayıcıdır

e
sv

Kefirli Sütlaç Tarifi

63 okunma — 23 Kasım 2017 00:34

Kefirli Sütlaç Tarifi

Kefirli Sütlaç Tarifi Sağlıklı beslenme denince akla gelen belli başlı ürünler vardır, şüphesiz bunların başında kefir gelmektedir.

KEFİR NEDİR?

Kefirin kökleri yüzyıllar öncesine kadar dayanır. Kefir ilk olarak Orta Asya’da ve Kuzey Kafkasya’da üretilmeye başlanan probiyotik bir süt üründür. Bölge halkının sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarını kefire borçlu olduğu rivayet edilir. Gençlik iksiri olarak nitelendirilen kefir; sütün mayalanması ile yapılan fermente bir süt ürünüdür. Kefirin kıvamı boza gibi yoğun ve tadı ise ayranın mayhoş halini andırmaktadır.

KEFİR FAYDALARI NELERDİR?

Probiyotik bir içecek olması kefiri faydalı besinlerin başında getiriyor. Probiyotik bakteriler sindirimi rahatlatır, bağırsak sağlığını düzenler, bağırsaklarda gaz ve şişkinlik oluşumunu engeller. Ayrıca bu faydalı bakteriler kolon kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riski azaltır. Sağlık açısından saymakla bitmeyen faydası olan bu içecek gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Kefirin sahip olduğu mayhoş tat belirli kesim için bir ön yargı sebebidir. Kefiri sade tüketemeyenler için ise meyveli olanları da mevcuttur. Kefir süt ürünleri kullanılan tatlılarda da rahatlıkla tercih edilebilir. Verilecek tarif yapılabilecek tariflerin başında gelir.

KEFİRLİ SÜTLAÇ

-2 çay bardağı pirinç
-2 tatlı kaşığı nişasta
-2 su bardağı kefir
-Yarım su bardağı krema
-750 ml süt
-1 su bardağı toz şeker
– Süslemek için
Toz Fındık

Pirinci nişastası çıkana kadar yıkayıp, hafif diri kalan pişmiş pirincin suyunu süzün. Nişastayı bir bardak sütle açın. Krema, kefir kalan süt ve toz şekeri bir tencereye alıp, karıştırarak kaynatın. Kaynayan karışıma sütlü nişastayı ilave edip kıvam alıncaya kadar pişirip soğuması için ocaktan alın. Servis etmek için kaselere paylaştırdığınız sütlaçları oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin. Daha sonra fındıkla süslediğiniz sütlaçlarınız servise hazır. Afiyet olsun.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli