İlk Türk Futbolcu Kimdir? - Sosyal İçerik Platformu
Tatil İçin Çadır Mı Karavan Mı?

Sıradaki içerik:

Tatil İçin Çadır Mı Karavan Mı?

e
sv

İlk Türk Futbolcu Kimdir?

75 okunma — 20 Şubat 2018 12:02

İlk Türk Futbolcu Kimdir?

İlk Türk Futbolcu Kimdir?İlk Türk futbolcumuz 1879 yılında İstanbul’da doğan Fuad Hüsnü Kayacan’dır. Moda semtinde İngilizlerle olan arkadaşlığı sayesinde futbol ile tanışan Fuad Hüsnü Bey, Türk sporunda birçok ilki gerçekleştirmiştir.

İngilizlere yönelik ürünler satan bir dükkandan aldığı top ile futbola başlar. Daha sonrasında arkadaşı Reşat Danyal Bey ile birlikte Black Stockings Football Club yani Siyah Çoraplılar futbol kulübünü kurarlar. Reşat Danyal Bey aynı zamanda kulübün Başkanlığını da yapar. Adından da anlaşılacağı üzere kulüp formasında çoraplar siyah, şort beyaz ve üst forma da kırmızı idi.

İlk Maç

Siyah Çoraplar takımı ilk maçına 26 Ekim 1901 tarihinde bugün Şükrü Saraçoğlu stadyumunun yer aldığı Papaz Çayırında Rum takımına karşı çıkarlar. Maçı 5-1 kaybederler. Golü atan Fuad Hüsnü Kayacan atar. Böylece gol atan ilk Türk futbolcusu ünvanını da alır.

Ancak bu maç başına dert açar. Çünkü sarayın hafiyesi maçta birçok futbolcuyu tutuklar. Fuad Hüsnü Bey kaçar ama bir süre sonra o da yakalanır. Suçlama Padişaha karşı bir tertip oluşturmaktır. Ve sözde kulübün başkanı Reşat Danyal Bey değil, padişahın kardeşi Reşad efendidir. Bu süreçte Siyah Çoraplar kulübü fesih edilir. Ve ilk maç son maçları olur.

Futbol Kariyeri

Fuad Hüsnü Beyin futbol aşkı dur durak bilmez. Öyle ki, Bobby takma adıyla 1904 İngiliz ve Rumların kurduğu Cadi-Keuy isimli kulüpte oynar. Sonra sadece İngilizlerin oynadığı Moda FC’ye geçer. Ve 1907 yılında bir ilki daha yaşar: Cadi-Keuy – Moda takımları arasındaki lig maçında ilk Türk hakemi olur. 1908’de Galatasaray’a transfer olur ve 1909, 1910, 1911 sezonlarında Galatasaray forması ile 3 kez şampiyon olur.

İdarecilik Yılları

Subay olarak gönderildiği İngiltere’nin alt liglerinde futbol oynamaya devam eden Fuad Hüsnü bey savaş çıkmasının ardından yurda döner ve Fenerbahçe’de 1915-1921 yılları arasında teknik direktörlük vazifesi yapar. Otuz sene kadar bu kulüpte idarecilik yapar ve son olarak Galatasaray’a dönüş yaparak vazifelerini sonlandırır.

1963 senesinde vefat eden atan Fuad Hüsnü Kayacan Türk futbolunun ve genel kültür hayatımızın mihenk taşlarından biri olmuştur.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli