Hangi Spor 7 Kişiyle Oynanır - Sosyal İçerik Platformu
Kredi Kartı Ücretleri Nasıl Geri Alınır

Sıradaki içerik:

Kredi Kartı Ücretleri Nasıl Geri Alınır

e
sv

Hangi Spor 7 Kişiyle Oynanır

78 okunma — 08 Mayıs 2021 20:37

Hangi Spor 7 Kişiyle Oynanır

Hangi spor 7 kişiyle oynanır.Hentbol, 7 kişiden oluşan iki takımın rekabetin üst düzeyde olduğu daha fazla gol atan takımın kazandığı, el ile oynanan bir spordur.

Hentbol’ de iki adet hakem bulunmaktadır. 30 ‘ar dakikalık iki devreden oluşan Hentbol, kadınlarda 25’er dakikadan oluşmaktadır.

Hentbol

Türkiye ‘de 4 Şubat 1976 yılında Türkiye Hentbol Federasyonu adı altında ilk kez resmi bir kurumla merkez haline gelmiştir. Şu an Türkiye Hentbol Federasyonu Bilal Eyüboğlu ‘dur.

Türkiye Hentbol Süper Liginde en çok şampiyon olan kulüp 15 şampiyonluk ile Beşiktaş ‘tır.

Hentbol Oyun Kuralları

Sporcular, oynayan oyundaki topu el ile karşı kaleye atmaları gerekmektedir. Topun diz altına temas ettiği zaman sporcu, 2 dakika cezası yiyerek 2 dakika boyunca saha dışında kalır.

Oyuncular 2 dakika cezası aldığı taktirde oyuna yerine başka oyuncu giremez.

Fakat cezası bittiği 2 dakika tamamlandığı zaman yerine başka oyuncu alınabilir. Oyun esnasında sporcu, topu elinde 3 saniye süreyle tutması gerekiyor ve 3 adım atma hakkına sahiptir.

Ayak ve Diz bölgesini sadece kaleciler kullanabilmektedir.

Hentbol Amaç

Takımların asıl ve en önemli amacı ise karşı rakibin kalesine el ile gol atmaktır. Defansta kalan takım rakibin gol atmasını önlemek amacıyla kendi kaleleri üzerinden uzaklaştırmayı amaçlar.

2 devre içerisinde daha fazla gol atan takım maçı kazanmaktadır. Hentbol kurallar dahilinde oynanan, takımlar arasında daha fazla skor alanın kazandığı, iki takımın mücadele ettiği elle oynanan bir spor dalıdır.

Saha Ölçüleri

Hentbol bir salon sporudur. Salonun saha ölçülerinde, uzun kenar uzunluğu 40 metre, kısa olan kenar uzunluğu ise 20 metredir. Kalenin ise yüksekliği 2 metre, genişliği 3 metredir.

7 kişiyle oynanan spor dalı Hentbol ’dur. Hentbol ‘da bir takım 7 oyuncuyla saha çıkar bundan dolayı toplam sahada mücadele eden oyuncu sayısı 14 sporcudan oluşur. Rekabetin var olduğu, bir kazananın olduğu, el ile oynanan ve mücadelenin üst düzeyde olduğu bir oyundur. Birçok organizasyonu bulunan Hentbol ‘un yerel ve uluslararası turnuvalar ile ödülleri bulunan ve sporcuların kazanç sağladıkları bir spor dalıdır.

Siz de sosyalicerik.net’te profil oluşturup, en beğendiğiniz içerikleri sosyalicerik.net’e ekleyebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli