Astronomi Ve Uzay Bilimleri Nasıl Olunur - Sosyal İçerik Platformu
Lavman Nedir? Ne İçin Yapılır?

Sıradaki içerik:

Lavman Nedir? Ne İçin Yapılır?

e
sv

Astronomi Ve Uzay Bilimleri Nasıl Olunur

107 okunma — 01 Şubat 2018 08:24

Astronomi Ve Uzay Bilimleri Nasıl Olunur

Astronomi Ve Uzay Bilimleri Nasıl Olunur?İnsanlar etrafındaki her şeyi merak etmekte ve buna göre araştırma yapmaktadır. Bunu sadece insanlar kendi Dünyamızla bırakmayıp ilk çağlardan bu yana yerin altı ve gök yüzünü incelemektedir. Bu anlamda bakıldığında uzay bilimcisi ve astrolog olarak bu işleri inceleyen kişilere denmektedir.

Astrologların yaptıkları araştırmalar gezegenler, güneş sistemi, galaksiler, yıldızlar, takım yıldızları, Dünyanın içinde olduğu Samanyolu galaksisi her anlamda incelenmektedir. Tüm gök cisimlerinin kimyasal içerikleri, fiziksel yapıları, yıldız sistemlerindeki hareketleri, kütlesel yapıları, yaşan bilgileri, uzaydaki yer ve konumları hakkında bilgilerin tamamını inceler.

Bu işi yapmak için ne okumak gerekir

Zamanla gelişen gök bilimi incelemesi bir süreden sonra eğitim sistemine katılmış ve Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de eğitimi sağlanmaktadır. Ülkemizde üniversite eğitimi düzeyinde okunabilecek olan ve ismi Astronomi ve Uzay Bilimleri olan sayısal alan üzerinden okuyan kişilerin gidebileceği ve puanlama sisteminde MF-1 puanı üzerinden girilebilen bir bölüm olmaktadır. Bu bölüm okunmadan ülkemizde bu işler üzerinde resmi olarak işlemler yapıp kendinizi geliştirmeniz çok zordur. Ülkemizde bu eğitim sadece 5 üniversitede verilmektedir.

Bu meslek sahiplerinin olması gereken özellikleri

Yüksek düzeyde astronomi ve fizik alanında bilgi sahibi olmalıdır. Matematik işlemleri ve matematiksel düşünmede yetenekli olmalıdır. Çok küçük ayrıntılar üzerinde yoğunlaşabilecek, dikkat her zaman yüksek olan, meraklı, sabrı yüksek, derin şekilde incelemeyi seven, araştırmacı, görme duyusu güçlü kişiler olması beklenmektedir.

Eğitim sırasında ve işte kullandıkları aletler

Kameralar
Dürbünlü, mercekli fotoğraf makineleri
Bolometre
Mikrometre
Mercekli ve aynalı teleskoplar
Radyo teleskopları
Radyasyon kaydeden ekipmanlar

Hangi işlerinde hangi alet kullanırlar

Radyo teleskopları ve optik teleskoplar ile kullanılan bu aletler ile gök cisimleri hakkında her bilgiye olabildiğince sahip olunmaya çalışılır. Matematiksel olarak gezegenlerin Dünya’ya göre göre konumu, Ay’ın konumsal bilgisi zaman çizelgesi üzerinde gösteriminde çalışılmaktadır.

Yıldızlarda oluşacak ısın değişimleri fotometre sayesinde, yıldızlarda oluşan patlamalar, yaşanan farklı değişimler teleskoplar ile incelenir, fotoğrafları uygun makineler ile çekilir, oluşan patlamaların şiddeti belirlenir ve bunların diğer gezegenlere etkisi hesaplanır. Daha bir çok farklı işlem için farklı uydu ve makine sistemi kullanılır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !