Astronomi Nasıl Öğrenilir - Sosyal İçerik Platformu
Halk Eğitim Kursu Nasıl Kapatılır

Sıradaki içerik:

Halk Eğitim Kursu Nasıl Kapatılır

e
sv

Astronomi Nasıl Öğrenilir

130 okunma — 27 Ocak 2018 17:58

Astronomi Nasıl Öğrenilir

Astronomi Nasıl Öğrenilir Öncelikle şu bilinmelidir ki astronomi insanların kendi kendilerine vakit ayırarak öğrenebilecekleri bir hobidir. Bu hobi ise bu alanda sürekli okuyarak ve araştırma yaparak gelişir.

Astronomi biliminin zevki bulutsuz gecelerde yapılan bilimsel tartışmalarda saklıdır. İlk başlarda telefon ve bilgisayar gibi araçlar ile astronomi hakkında bilgi edinilir. Daha sonra bu bilgiler gözlem yardımıyla pekiştirilir. Kısaca astronomiyi kendi kendinize öğrenebilirsiniz.

Gökyüzünü Çıplak Gözle İncelemek

Astronomi bulutsuz gökyüzünde yapılan bir hobi gibi düşünülebilir. Dışarı çıktığınızda gökyüzüne bakıp takımyıldızlarının şekillerini ayırt etmeye ve en parlak yıldızlarının isimlerini ezberlemeye çalışın. Yaptığınız bu gözlemlerle gökyüzünün günlük, aylık ve mevsimlik değişimlerini not edip kendi verilerinizi oluşturmaya çalışın.

Her mevsimde hangi takımyıldızları görünüyor, hangileri iyi gözlemlenebiliyor, hangileri gözlemlenemiyor dikkatlice inceleyip notlar almaya çalışın.

Elinize aldığınız astronomi ve mitoloji kitapları size takımyıldız hatta gezegenlerin isimlerinin nereden kaynaklandığını ve neden öyle isimler verildiklerini öğretecektir. Bunun yanında genel kültürünüzün gelişmesine de katkıda bulunacağını söylemek mümkündür.

Teleskop İçin Acele Etmemek

Birçok hobiye başlamak için insanlar genelde bolca para harcamayı göze alabilir. Ancak astronomi bolca para harcamadan başlanabilen ender hobiler arasındadır. Tersine, büyük miktarda para harcamak sizi doğru yola sokmaz. Amatör astronomiye başlayanların yaptığı en büyük hatalardan biri bu işe başlamak için çok büyük miktarlarda ve bolca para harcamanın onları sonuca hızlı ve kesin bir şekilde ulaştıracağının garanti olduğunu düşünmeleridir.

Ancak genellikle işler böyle yürümez. Teleskobu veya herhangi bir gözlem aracını verimli bir şekilde kullanabilmeniz için bilimsel verilerden daha çok çıplak gözle gök yününü tanımayı ve konumlarının nerede olduğunu öğrenmelisiniz. Daha sonra size yardımcı olacak materyaller ile gökyüzü hakkında kendinizi daha da geliştirip teleskop gibi astronomik aletler kullanabilirsiniz.

Bu başlangıçtan sonra kendinize teleskop yerine öncelikle ortalama bir dürbün almanız faydalı olacaktır. Çıplak gözle isimlerini bildiğiniz takımyıldızlarını artık dürbünle rahatça gözlemleyebilirsiniz. Bu durum size teleskobu kullanmanızda faydalı olacaktır.

Yani ilk teleskobunuz bir dürbün olmalıdır. Daha sonraki dönemlerde astronomide yeterli bilgiye ve gözleme ulaştığınızı düşündüğünüzde ise kendinize iyi bir teleskop alıp gökyüzünün tadını çıkarabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !