Askerlik Süresi Kısalacak Mı? - Sosyal İçerik Platformu
İnşaat Mühendisi Kazançı Ne Kadardır?

Sıradaki içerik:

İnşaat Mühendisi Kazançı Ne Kadardır?

e
sv

Askerlik Süresi Kısalacak Mı?

73 okunma — 15 Temmuz 2018 10:50

Askerlik Süresi Kısalacak Mı?

Askerlik Süresi Kısalacak Mı? Vatandaşların bedelli askerlik beklentileri ile birlikte askerlik konusunda bir başka konu daha gündeme geldi. Çeşitli yerlerde askerlik düştü veya askerlik süresi kısaltılacak biçiminde karşılaşılan haberler, vatandaşların bu konu hakkında bazı sorular sormasına neden oluyor. Bu konu hakkında geçtiğimiz günlerde Ak Parti yetkilileri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bazı açıklamalar geldi.

Askerlik Süresi Değişiyor Mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine yöneltilen ” Askerlik süresi kısalacak mı?” sorusuna yanıt verdi. Buna göre askerlik süresinin zaten kısaltıldığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı, bu konuda 12 ay ve 6 aylık sürelerin olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmiş dönemlerde bu sürenin çok daha uzun olduğunu hatırlatarak kendisinin 16 ay askerlik yaptığını belirtti.

Günümüzde uygulanan askerlik süresinden daha kısa bir sürenin olmayacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı, ilerleyen süreç içerisinde bu konuyu Silahlı Kuvvetler ve Genelkurmay ile müzakere edebileceklerini de sözlerine ekledi.

Bu müzakerelerin üzerine gereken ne ise, bunu yapacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına göre şimdilik askerlik 9 aya düşer mi sorusuna kesin bir yanıt vermek mümkün değil.

Askerlik Süresi İçin Ak Parti’den de Yanıt Geldi

Ak Parti grup başkan vekili Mustafa Elitaş da askerlik kaç ay olacak hakkındaki soruları yanıtladı. Buna göre ülkemizde her yıl askerlik çağı gelen 750 – 800 bin gencimiz var. Buna karşılık Türk Silahlı Kuvvetleri yılda yalnızca 300.000 kadar asker alabiliyor. Bu duruma bir çözüm getirebilmek adına askerlik süresinin kısaltılmasının gerekliliğine vurgu yapan Mustafa Elitaş, yeni kurulan hükumetin bu konu üzerinde çalışmalar yapacağına dikkat çekti.

Ak Parti grup başkan vekili Mustafa Elitaş, askerlik süresinin kısaltılması için Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından dört ayda bir olarak uygulanan devrelerin, yeni yapılacak düzenlemeler ile üç ayda bir şeklinde belirlenebileceğini ifade etti.

Bunun yanı sıra bedelli askerliğin de üzerinde duruluyor. Bu sayede gençler kısa dönem askerlik yaparak, askerlik görevlerini yerine getirmiş kabul edilecekler. Bu konu hakkında gerek Cumhurbaşkanlığının gerekse hükumet yetkililerinin önümüzdeki zaman zarfında gereken görüşmeleri ve çalışmaları yaparak konunun net bir karara bağlanması bekleniyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !