Vücut Geliştirme Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Sosyal İçerik Platformu
Futbol Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sıradaki içerik:

Futbol Hakkında Bilinmesi Gerekenler

e
sv

Vücut Geliştirme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

60 okunma — 23 Ağustos 2018 11:55

Vücut Geliştirme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Birçok kişi vücut geliştirme alanında vücutlarını profesyonel düzeyde geliştirdikleri için herkesi kendilerine imrendirmekte. Böyle kişilerden esinlenilerek bir hışım ile vücut geliştirme konusunda karar verenler genellikle yolun yarısında vazgeçiyor. Yapılması gereken ise istikrarlı bir şekilde karar verip, bu karar doğrultusunda emin adımlarla sonuca doğru ilerlemektir.

Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme(Body Building)

İlk olarak ergenlik çağına erişmeyen çocukların boy uzama sıkıntısı yaşamaması adına uzman ve profesyonel kişiler tarafından fazla ağırlık kaldırmaması öneriliyor. Bu doğru bir algı olmakla beraber ortalama 14 ile 15 yaşları arasında olan çocuklar için fazla ağırlık çalışmaları doğru değildir.

Öte yandan spora yeni başlayan erişkin kişiler bazı sakatlıklar yaşanmaması adına ilk olarak karın, sırt ve bel bölgelerinde çalışmalara yoğunluk verebilirler. Özellikle başlangıçta kapasiteyi zorlayacak kadar aşırı ağırlık ile çalışmak pek uygun değildir.

Vücut Geliştirme Hakkında Bilinmesi Gereken Kritik Noktalar

Ağırlık kaldırırken özellikle bünyeye çok yüklenilmemeli, hafif ve hareketleri doğru bir şekilde uygulamak gerekir. Ağırlık çalışırken sadece belirli bazı aletler kullanılmamalı, hem dumbell gibi serbest ağırlık sınıfında barınan ağırlıklar hem de sistemli bir şekilde hareket eden ağırlık makineleri kullanılmalıdır.

Spor esnasında sosyal yaşamdan faydalanmakta önemlidir. Bir arkadaşınız ile beraber gitmeniz veya spor salonunda arkadaş edinmeniz motivasyon olarak sizi olumlu yönde etkileyecektir.

Çok bilinen yanlış düşüncelerden bir tanesi de çok fazla yoğun çalışarak daha fazla gelişim elde edileceğidir. Oysa vücut kaslarının dinlenmeye ihtiyacı vardır ve bu doğrultuda hocalarında tavsiyesi, bir gün tam anlamıyla fazla aşırı kaçmadan çalışmak bir gün dinlenmektir.

Böylelikle gün içerisinde hareket ettirilen kas sistemleri dinlenme ihtiyacını ertesi gün karşılayacaktır. Düzenlenecek olan çalışma programı kişinin vücut sağlığına ve kas yapısına göre belirlenerek kişiye özgü olmalıdır.

Ağırlık kaldırmak için indirip kaldırmak yerine, body building yani vücut geliştirme terimlerini iyice kavramalı ve hangi hareketin hangi kas grubunun işleyişine iyi geldiğini öğrenerek çalışmalara devam etmelidir.

Düzenli bir şekilde çalışma sağlanması halinde kas yapıları güçlenerek tercih ettiğiniz ağırlık miktarı hafif gelmeye başlayabilir. Bu noktadan sonra yavaş yavaş daha ağır aletlere yönelmekte fayda var.

Bazı hocalar ağırlık kaldırırken nefes almayı tavsiye etse de, gerçek anlamda verim elde etmek için ağırlık kaldırılırken nefes verilmeli indirirken nefes almalıdır, böylelikle kasların yapısı verimli bir şekilde şişecektir.

Her ay düzenli olarak çalışılan hocaya vücut ölçüleri aldırılmalı ve bu doğrultuda yeni programlar belirlenmelidir. Set sayısı ise 3 ile 5 arası olmalıdır.

Her set 8 ile 10 hareket şekli içermelidir. Unutmamalı çalışma programında kuvvet artışı için az ağırlık çok tekrar, dayanıklılık ve hızlılık için yine çok tekrar ederek çalışılmalıdır. Bu doğrultuda istenilen vücut ölçülerine ulaşma olasılığı yüksektir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli