Sony Xperia Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür? - Sosyal İçerik Platformu
Çocuğun Velayeti Nasıl Alınır

Sıradaki içerik:

Çocuğun Velayeti Nasıl Alınır

e
sv

Sony Xperia Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür?

100 okunma — 22 Nisan 2021 23:03

Sony Xperia Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür?

Sony xperia fabrika ayarlarına nasıl döndürülür? Fabrika ayarlarına döndürme işlemi, problem yaratan, kasma sorunu olan ya da ilk zamanki gibi çalışmayan cihazlar için sıkça kullanılan bir yöntemdir. Genelde problem tam olarak çözülmese de geçici ve kısa süreli kullanım için ideal sonuçlar vermektedir. Fabrika ayarlarına dönmek, temel olarak cihazın kutusundan ilk çıkarıldığı şekle getirmektir. Bunu göze alıp fabrika ayarlarına dönmek gerekir.

Türkiye pazarında önemli bir yer tutan Sony Xperia marka telefonda dahil olmak üzere, bütün teknoloji harikası akıllı telefonlar genel olarak aynı şekilde fabrika ayarlarına geri döndürülebilir. Bu işlemi gerektiren temel problem, kullanıcın hatası ya da farklı ve virüslü siteler ve uygulamalar üzerinden telefonun temel çalışma prensiplerini etkilemesi olarak görülmektedir.

Sony Xperia Fabrika Ayarlarına Dönmeden Önce Yapılacaklar

İlk önce fabrika ayarlarına döndürülecek cihazın şarjının olması ya da prize takılı olarak bu işlemin yapılması gerekir. Daha sonra ise cihazın içerisindeki uygulamalar, oyunlar, videolar, fotoğraflar ve kişi listesi tamamen silineceği için, fabrika ayarlarına dönmeden önce cihaz bilgileri bir bilgisayara ya da harici depolama alanına kopya oluşturulmalıdır. Temel olarak bu işlem sırası atlanır ise cihazın geriye döndürülmesi imkansız olduğu için çeşitli eksikliklerin sebep olacağı mağduriyetler ile yüz yüze kalınabilir. Fabrika yarlarına geri dönmeden önce son olarak, cihaz bir kapatılıp açılarak arka planda çalışan uygulamaların, işlem sırasında engelleyici etki yaratmasına engel olmaktır.

Sony Xperia Fabrika Ayarlarına Dönme

Fabrika yarlarına geri dönme işlemi, öncelikle telefonun sağ tarafında bulunan açma kapama tuşu ve ses açma tuşunun ikisine bir basılarak, cihazın titreyerek kendini kapatıp yeniden başlamasını sağlamaktır. Cihazın ekranını açılıp menü kısmından ayarlar sekmesini tıklayarak alt kısımda bulunan yedekle ve sıfırla alanına giriş yapıldıktan sonra en alt kısımda fabrika yarlarına geri döndür butonu tıklanır. Bu kısımda cihazda hafıza kartı takılı ise o da sıfırlansın atılsın mı diye sorulmaktadır. Tercihen evet ya da hayır denilebilir. Ancak tavsiye edilen hafıza kartına da virüs bulaşma ihtimaline karşın onu da sıfırlamaktır.

Daha sonra sol altta bulunan telefonu sıfırla kısmına basılır ve bir sonraki ekranda gelen her şeyi sil butonuna basılır. Cihaz tekrar kapanıp, kendini yeniden açacaktır. Açıldıktan sonra yenileme işlemi başlamış olur ve cihaz adımları takip ederek kendini sıfırlar. Bu işlem sırasında cihaza müdahale etmemek gerekir. İşlemler bitince cihaz kurulumu bitirmiş olacaktır. Daha önce kullandığınız şifre de devre dışı kalmış olur. Son adım olarak daha önce kullandığınız programlar ve hesapları telefona tekrar yüklemek gerekir. Fark edilecektir ki cihaz eski haline göre çok daha hızlıdır.

Fabrika Ayarlarında Sonra Yapılacaklar 

Fabrika ayarlarına geri dönme işlemi bittikten sonra, cihazın daha seri ve kullanışlı olması için girilen sitelerin ve indirilen uygulamaların güvenlik sertifikalı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede cihaz daha uzun ömürlü ve daha kullanıma elverişli olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli