Hızlı Şekilde Ev Sahibi Olmak - Sosyal İçerik Platformu
Diriliş Ertuğrul’a Büyük Rakip!

Sıradaki içerik:

Diriliş Ertuğrul’a Büyük Rakip!

e
sv

Hızlı Şekilde Ev Sahibi Olmak

61 okunma — 20 Kasım 2017 03:36

Hızlı Şekilde Ev Sahibi Olmak

Hızlı Şekilde Ev Sahibi Olmak Günümüzde birikimlerin temeli emlak sektöründeki harcamalara dayanır, yani ev sahibi olmaya. Her ne kadar konutlar bölgesel olarak fiyat farkı oluştursa da nihai olarak minimal bir taban fiyat söz konusudur. İnsanlar genel olarak ekonomik açıdan rahatlamayı ev sahibi olmaya dayandırırlar.

Günümüz konut kiralarını baz alarak konuya tarafsız yaklaştığımızda pekte haksız sayılmadıklarını görürüz. Ev sahibi olmak için genel olarak iki şart sağlanır. Bunlardan birisi birikiminiz (teminat), bir diğeri ise çekilen konut kredisi.

Birikiminizin bu konudaki payı oldukça yüksektir çünkü birikiminiz ne kadar fazla ise konut kredisini o kadar az çeker ve hızlı ödersiniz bu da sizi uzun süre borç altında kalmaktan kurtarır. Bankalar vade süresi uzadıkça ödeme planını düşürür ancak toplamda ödenecek miktarı artırır.

Bu sebeple çok fazla borç altında kalmak istemeyen kişinin, birikimini artırmadan kredi borcuna girmesi oldukça tutumsuz bir davranış olacaktır.

Birikim

Genel olarak birikiminizi artırabileceğiniz yolların başında; döviz ve altın, vadeli hesap kullanımı, geleceğe yönelik yatırım yer almaktadır.

Döviz ve Altın

Döviz ve altın kurları gün içerisinde değişiklik göstermektedir. Gözle görülür bir değişim yaratmak için döviz ve altın işlemlerinizde yüksek meblağları kullanmalısınız. Bunun sebebi ise döviz ve altının kısa süre içerisinde çok büyük artış ve düşüşleri yaşamamasıdır.

Piyasadaki ufak bir değişikliğin size pozitif olarak yansıması için aldığınız ve sattığınız miktarın büyük olması gerekmektedir. Döviz yatırımı yaparken veya satarken dikkat edilmesi gereken nokta ise, belli periyotlarla bu piyasanın takip edilmesi ve bunun gidişatına yönelik hareket etmek. Aksi durumda yanlış yapılan zamanlamalar sizi maddi açıdan kayba uğratacaktır.

Vadeli Hesap Kullanımı

Dövize ve altına nazaran biraz daha az kazancı olan bu sistem ise kazancı garanti olarak sunar. İşin mantığı, bankalar sizin vadeli hesabınızdaki parayı sizin için işletir ve kazancından size belli miktarda % üzerinden pay sunar. Dikkat edilmesi gereken nokta, dövizdeki durum burada da geçerlidir; meblağ ne kadar yüksek olursa kazançta o oranda artar. Özetlemek gerekirse fazla kazanmak istiyorsanız fazla yatırmalısınız. Bu yöntemin diğerlerine nazaran dezavantajı ise vade süresi gelmeden anaparanızı çeker iseniz, alacağınız kârı kaybetmeniz. Buna çözüm olarak ise günlük vadeli hesap hizmeti sunan bankaların olması.

Geleceğe Yönelik Yatırım

Diğer yöntemlere kıyasla en çok kazandıran, ancak bir o kadar da vakit kaybı sağlayan yöntemdir. Ucuz arsa veyahut gelecekte değerlenecek mülk alım-satım bunlara dahildir. Bu şekilde kendi kârınızı kendiniz oluşturabilir ve anaparanızın üzerine ekleyebilirsiniz. Başta bahsettiğim gibi diğer yöntemlerden farkı kâr etmek için beklenilen sürenin diğerlerine istinaden fazla olmasıdır.

Kredi

Ev sahibi olmanın en temel ikinci şartı da kredidir. Hiç kredi çekmeden ev almanız mümkün görünmüyor ise mecburi olarak bankaya yolunuz düşecektir. Yazının başında bahsettiğim gibi eğer birikiminizi düzenli ölçüde artırır ve ekonominizi güçlü hale getirirseniz bu kısım sizin için hiçte zorlayıcı olmayacaktır.

Bu kısımda dikkat edilecek nokta bankaların faiz oranlarını takip etmek. Konut kredisi bireylerin bankaya uğramalarında en temel sebep olduğu için bankalarda belirli bir kredi puanınız olması gerekmekte. Mümkün olduğunca kredi kartları ve banka hesapları kullanın. Böylece banka ile irtibatınız ve bir hesap geçmişiniz olur.

Ödeme teminatınızın ileride garanti altına alınması için ufak ihtiyaçlarınız için ihtiyaç kredileri çekmeli ve bunları düzenli ödemelisiniz. Böylece banka düzenli ödemelerinizi kayıt altında tutacak ve ileri zamanda konut kredisi için başvurduğunuzda size kolaylık sağlayacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli