ZEKA VE ÖZGÜVENİMİZ - Sosyal İçerik Platformu
MUSTAFA KEMAL’İN SAMSUN’A ÇIKIŞI

Sıradaki içerik:

MUSTAFA KEMAL’İN SAMSUN’A ÇIKIŞI

e
sv

ZEKA VE ÖZGÜVENİMİZ

87 okunma — 23 Ocak 2020 19:29

ZEKA VE ÖZGÜVENİMİZ

Zeka ve özgüvenimiz.Türk insanının çok zeki olduğunu ama bir o kadar da özgüveninin düşük olduğunu düşünüyorum..İçten içe insanlarımızın çoğunluğunda başkalarını kendinden üstün görme eğilimi var…Bunda ebevynlerin çocuk yetiştirme davranışı çok etkin bana göre..

Korumacılık adı altında edilgenleştirilen çocuk zeki olsa da verimsiz oluyor büyüyünce.Aşağılık kompleksine yol açan bu durum toplumsal bazda sürü gibi yönetilir hale geliyor ve hep kurtarıcı arayışına itiyor kitleleri..

Tarihsel süreçte yaşanan yönetim değişikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kimlik bunalımı da bireylerde batı kültürüne karşı eziklik durumu oluşturuyor.Ve bu eziklik aile içi yaklaşımlara birey- devlet ilişkilerinde haklarını aramama, bilmeme durumlarına , sorgulayıcı olma yerine var olan durumunu korumak için pasif kalmaya yol açar hale geldi……

ZEKA VE ÖZGÜVENİMİZ

İç disiplini zayıf ,özgüveni düşük ,rasyonel düşünmekten ziyade hissi düşünen kitleler kutuplaşmalara,önyargılı düşünmelere, yönlendirilmelere müsait hale geliyor..Bu şekilde toplumsal dokuda gelişim , dönüşüm istirarlı olmaz , farklı iç ve dış müdahalelere açık olur ve bağımlılıklar kaçınılmaz olur..

Zihinsel süreçlerde birey olmanın gerekliliklerinin kabullenilmesi, fark edilmesi durumlarının olmaması bu kısır döngü yapıyı sabitleştirir..Ve önemli bir durum ise şudur : Ülkemizin doğal kaynak sıkıntısı yok , ülkemizin nitelikli beyin gücü, kalifiye insan sıkıntısı var..

Türlü korkularla ve de kaygılarla yetiştirilen nesiller küçük düşünüyor , edilgenleştirildiği için var olan potansiyellerinin farkına varamıyor..O yüzden akademik eğitim almış üst düzeyde çoĞu insanımız küçük de olsa memur olayim mantığıyla gerçek gücünü yok saymaktadır.

Zeka ve özgüvenimiz.Bunun altında yogun şekilde işlenmiş kaygılar ve de korkular vardır..O yüzden yaratıcı gelişime açık insanlarımız çok az…Bunun yanında kısa yoldan para kazanmaya odaklı, risksiz iş düşünen insan profili ortaya çıktı…Kendi içinde yetersiz,güvensiz , dışa karşıysa etken görünmeye çalışan bir psikolojiye büründü nesil…….

Siz de sosyalicerik.net’te profil oluşturup, en beğendiğiniz içerikleri sosyalicerik.net’e ekleyebilirsiniz. sosyalicerik.net’teki içerikleri favorilerinize ekleyip, yorumlayabilir, diğer kullanıcıları takip ederek onların eklediği içeriklere rahatlıkla ulaşabilirsiniz, sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
TREND İÇERİKLER
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !