Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? - Sosyal İçerik Platformu
Evde Köpek Maması Hazırlama Yöntemleri

Sıradaki içerik:

Evde Köpek Maması Hazırlama Yöntemleri

e
sv

Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

63 okunma — 23 Ağustos 2018 12:32

Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Gelecekte kendinizi mutlu bir şekilde hissedeceğiniz, belki de bir ömür boyu yapacağımız iş seçimi hayatınızın en önemli karar anlarından birisi olarak karşınıza çıkmaktadır.

Böyle bir durumda meslek seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli husus tercihte bulunurken etrafınızdakilerin yönlendirmeleriyle değil kendi inisiyatifinizle işinizi belirliyor olmanızdır.

Bu aşamada ise birkaç nokta üzerinde durmak gerekir.

Yüksek Ücret Beklentisi

Birçok insan çalışma hayatına atıldığında dolgun ücretle, fazla efor sarf etmeden para kazanmanın yollarını aramaktadır.

Oysa kimi zaman işe ilk başlanılan yıllarda bazen insanlar kendini ispatlama süreci olarak da nitelendirebileceğimiz bir süreçten geçerken düşük ücretlerle çalışarak ilerleyen zamanda aşama kaydedebiliyor.

Bu nedenle gelecekte ortaya çıkabilecek bu durumları göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Uzmanlarıyla Görüşme

O işin nasıl bir niteliğe sahip olduğunu, avantaj ve dezavantajlarını öğrenmek istiyorsanız o işi yapan kişilerle iletişime geçmek hatta mümkünse iş yerinde gözlemlerde bulunarak daha sağlıklı değerlendirmelerde bulunmak gerekiyor.

Benlik Algısı

Kendi yetenekleriz, ilgi ve ihtiyaçlarınız konusunda ne durumda olduğunuzu gözden geçirin. “Acaba ben bu işi yapabilir miyim?”, “Bu konuda ne kadar yetenekliyim?”, “Ben bu işi yapmayı gerçekten başarabilir miyim?” gibi sorulara vereceğiniz cevaplar size önemli ipuçları verecektir.

Unutulmamalıdır ki hayatınızın büyük bir bölümünde mutlu olmayacağınız bir işi yapmak yaşantınızı derinden etkileyecek ve belki de geri dönüşü olmayan hatalara yol açacaktır.

İşsiz Kalma Korkusu

İstediğiniz bir işi yapmanın yanında ülkenin mevcut sosyo-ekonomik durumunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Günümüzde gelişen teknolojilere bağlı olarak yeni iş alanları ortaya çıkabilmekte, geçmişte büyük öneme sahip bazı iş kolları bugün değersiz hale gelebilmektedir.

Cinsiyet Ayrımı

Bazı iş alanları sadece kadınlara özgü veya sadece erkeklere özgü gibi düşünceler insanlar tarafından belirtilebilmektedir.

Oysa günümüzde sadece erkeklerin yapabileceği belirtilen işleri kadınlar, sadece kadınların yapabileceği belirtilen işleri ise erkekler rahatlıkla yapabilmektedir.

O yüzden bu tür bir iş seçiminde bulunuyorsanız ön yargılarınızı üzerinden atmanız gerekir.

Ailenin ve Toplumun Beklentileri

Aile ve toplum içerisinde bazı iş kolları saygın, itibar gören iş statüsünde-öğretmenlik-doktorluk-mühendislik gibi-görüldüğünden kişiler ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda seçim yapamamakta, zoraki yönlendirilmelere maruz kalmaktadır.

Bu nedenle yapılması gereken çevreye tamamen kulak tıkamak yerine onların görüş ve önerileri ile tecrübelerinden yararlanmanız fakat nihai kararı yine kendiniz vermenizdir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli