Triatlon Nedir ?
Türkiye’de Başarılı Kadın Yazarlar

Sıradaki içerik:

Türkiye’de Başarılı Kadın Yazarlar

e
sv

Triatlon Nedir?

75 okunma — 16 Aralık 2017 00:20

Triatlon Nedir?

Triatlon Nedir?Triatlon sporcunun ulaşabileceği en uç gücü zorlayan, yüzme, bisiklet, koşu sporun, bir arada yapıldığı ve insanüstü çaba gerektirmeyi sağlayan, değişik yaş gruplarının yapabileceği kişisel bir spor dalıdır.

Sporcu eğer kuvvet, beceri ve dayanıklılığını koordine edebilirse triatlon sporunda başarılara imza atabilmektedir.

Triatlon, rüzgar, dalga ve yağmur gibi doğa olaylarından kolay etkilendiği için sonuç alınan derecelerde.

Rekor denemeleri gibi bir süre kavramı yoktur. Bir önceki sene de aynı alanda, aynı parkurda yapılan.

Yarışmaların devamında alınan dereceler ile kıyaslanarak tutulan.

Zaman toplamı ile en iyi dereceye sahip sporcular ile karşılaştırma yapılmaktadır. Stratejisi olan bu spor dalının azimle çalışması sonucunda bir diğer sporcuyu geçer. Birincilik ya da ikincilik uzun süreli yoktur bu sporda.

Triatlon Geçmişten Günümüze

John Collins, 1977 yıllarında Amerika Deniz Kuvvetlerinde görev yapan bu kişi Hawaii Adaları’ndan birinde organize edilen.

Honolulu plajı boyunca 3800 metrelik yüzme maratonu, ada etrafında ise düzenlenen 180 kilometrelik bisiklet yarışı ve 42 kilometrelik koşu maratonunu izlemektedir.

Bu yarışlar hakkında Collins ve ekibi bu birbirinden ayrı olan yarışmaların aynı organizasyon içinde yapılabileceği fikrini ortaya atar ve bu fikir doğrultusunda ise ilk yarışmalar düzenlenir. Bu yarışmaya ilk olarak 15 sporcu katılım sağlar.

Bir sonraki seneler de ise tekrarlamaya devam eden bu spor dalı katılımcıların ve izleyenlerin yükselen ilgisi sebebi ile televizyon kanalların yanı sıra sponsor şirketlerinin dahi olmak üzere dikkatleri çekmiştir. Zaman ilerledikçe tüm dünya da beğenilmesi ile ve ilgi görmesi ile milyonlarca lisanslı sporcusu olan dev bir sektöre dönüşmüştür.

Triatlon Kuralları

Triatlon üç farklı spor dalının zaman ve mekan ayrımı olmaksızın ardı ardına yapılan bir spordur. Branşların birbirinden farklı kuralları vardır.

Sporcular yüzme parkurunda istedikleri şekilde yüzebilir.

Yüzme parkurunu tamamladıktan sonra bisiklet etabına devam etmek için bisiklet parkuruna koşarlar ve bisiklet ve malzemelerin bulunduğu değişim alanında kısa süre içinde hazırlanarak bisiklet yarışına devam ederler, hazırlanma süresi ise toplam yarış süresine dahidir.

Yüzme parkurunu tamamlayan yarışmacılar ise önceden hazırlanmış bisiklet parkurunda herhangi bir yardım almadan tamamlarlar. Bisiklet etabında ise güvenlik amaçlı kask takmak zorundadır ve organizatörler tarafından temin edilen yarış numaraların sırtlarına takılması zorunludur.

Bisiklet etabını tamamlayan yarışmacılar, bisikletlerini aldıkları yere geri koyarlar ve burada koşu ayakkabılarını alan yarışmacılar koşu parkurunu tamamlamak üzere değişim bölgesini terk ederler ve triatlon sporu koşu parkuru ile son bulur.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !