Iphone X ve Bilinmeyen Özellikleri - Sosyal İçerik Platformu
Diyanet’ten Bitcoin açıklaması geldi

Sıradaki içerik:

Diyanet’ten Bitcoin açıklaması geldi

e
sv

Iphone X ve Bilinmeyen Özellikleri

69 okunma — 29 Kasım 2017 15:32

Iphone X ve Bilinmeyen Özellikleri

Iphone X ve Bilinmeyen Özellikleri Bildiğiniz üzere Apple 10. yıl için yeni bir tasarım ve telefon sundu. Bu telefona da Iphone X adını vererek çok farklı tasarım ile karşımıza çıktı. Iphone 7 satışa sunulduktan sonra tanıtıma çıkan Iphone X birçok özellikler ile beraber gelirken ayrıca bilinmeyen bir kaç özellikler ile de gelmiştir. İlk olarak Iphone X’u tanıyalım.

Iphone X

Iphone X Apple’ın 10. yıl dönümü telefon sürümüdür. İş böyle olunca daha kaliteli olması ile beraber daha yüksek fonksiyonlar sunmak istediler. Sonuç olarak 10. yıl şerefine çok kaliteli bir sürüm sunmaları gerekiyordu. Hala keşfedilmemiş birçok özellik bulunurken bilinen özellikleri de ayrıca memnun etmektedir.
64 GB ile 256 GB aralıklarında depolama alanına sahiptir.
5.65 inç yüksekliğe, 2.79 inç genişliğe, 0.30 inç derinliğe, 174 gram ağırlığa sahiptir.
Apple Iphone X’da A11 Bionics işlemci kullanmakla beraber 3 GB RAM imkanı sunmaktadır.
Arka kamerası 12 megapiksel olmakla beraber 1080p video kalitesi ile birlikte 4K video kalite imkanı da sunmaktadır.
Ön kamerasında kızılötesi, ışık projeksiyonu, 7 megapiksel, 1080p, Face ID kalitesine sahiptir.

IOS 11 işletim sistemi

Bunların en güzeli de suya, toza, çarpma ve su sıçramalarına karşı tamamen dayanıklı IP67 kalitesi bulunmaktadır.
Iphone X’a ait bilinmeyen bir kaç özelliklerden bahsedelim.
Okunuşu

Iphone X ilk olarak bilinmesi gereken özelliği X yani iks diye okunmamaktadır. Iphone tanıtımında zaten Iphone Ten olarak tanıtıldı. X simgesi de Roma rakamlarında 10 anlamına gelmektedir. Yani en çok yaptığımız telaffuz hatalarından birisi de Iphone X aslında Iphone 10’dur. Neden 8 ya da 9 gelmeden 10 oldu? Çünkü 10. yıl dönümü şerefine böyle sunuldu.

Iphone X’un aslında Iphone 7’den farklı bir tasarımı yok. Sadece kamera aşağıya doğru konulmuş. Bunun dışında Apple ilk defa Home tuşu olmayan bir Iphone tasarlamasını Iphone X’da kullandı. Apple tanıtımında sunulan Iphone X aslında tam takır Türkiye’ye sunulmuş değil.

Şarj Özelliği

Bilmediğiniz bir özellik de uzaktan şarj eden Air Power şarj cihazıdır. Kablosuz şarj dönemi teknoloji geliştikçe artmaktadır. İlk olarak Samsung cihazlarında görsek de Apple çok geçmeden yeni Iphone serisinde Apple severlerine bu sürprizi sunmuştur. Artık Air Power ile Apple Watch ve Iphone X kablosuz bir şekilde şarj edilebilecek. Tek yapmanız gereken Air Power’ın üstüne Iphone X’u ve akıllı saatini koymanız olacaktır. Hızlı bir şekilde kablosuz şarj deneyimini yaşayabileceksiniz. Fakat Apple henüz Türkiye’de Air Power’ı sunmamıştır. Söylenilenlere göre 2018 yılında bu teknoloji ile Apple severler Türkiye’de de tanışacak.

Home Tuşu ve Ekran

Bildiğiniz üzere Iphone 7 ve öncesinde ki serilerde Home tuşu rezaleti gittikçe büyüyordu. Sorunları, hataları ve bunun gibi birçok benzer problemleri kullanıcılar Apple’a bildirmişti. Her yeni seri çıkacağı zaman Apple severler Home tuşunun değişeceğini umutla bekliyorlardı.

Bununla beraber telefonun ekranı bütün ön yüzü tamamlayacak ve Apple severlerin hayali olacaktı. Iphone X çıkmadan önce de görüntüleri sosyal medyalara sızdırılmıştı. Kimse inanmayıp yalan deseler de Apple, kullanıcılarını üzmedi ve istediklerini yaptı. Home tuşu kaldırılmakla beraber ekran bütün telefonu kaplayacak şekilde ayarlandı.
Her ne kadar tüm ekranı kaplanması beklense de üst mikrofon yeri siyah kalması biraz garip olsa da Apple kullanıcıları özellikle Home tuşu kalkmasına çok sevindi. Nasıl geri gidiliyor ya da çoklu program nasıl olacak diye düşünüyorsanız. Sadece parmağınız ile yukarı kaydırdığınız zaman programları seçip kapatabilirsiniz. Geri gitmek için gizli geri tuşu eski Home tuşunun yanında bulunmaktadır. Kısaca hızlıca aşağıdan yukarıya parmak hareketleri ana menüye dönmenizi sağlamakta. Yavaşça aşağıdan yukarıya yaparsanız açık uygulamalarda gezebilir ve toplu kapatabilirsiniz.

Hareketli Emojiler

Apple, herkesin emojileri sevdiğini, özellikle Snapchat gibi programlara ilgi duyduğunu bilmektedir. Bunu göz ardı ederek Iphone X’da ön kamera ile fotoğraf ve videolarda kullanabileceğiniz 12 farklı emoji bulunmaktadır. Bu emojiler yüz şeklinizi alarak siz ne yaparsanız onu uygulayacaktır. Animoji başarısı ile Apple severler Iphone X’u daha çok sevecektir.

Face ID

Apple, Iphone X’da parmak izi tarayıcı teknolojisi olan Touch ID sistemini kullanmak yerine Face ID teknolojisini geliştirmiş ve sunmuştur. Home tuşunu kaldırarak Touch ID özelliğini de kaldıran Apple, 10. yıl şerefine Face ID’yi getirmiştir. Face ID ön kamerada bulunan kızıl ötesi kamera sayesinde belirlenmektedir.
Yüzünüzün tüm hatlarını kayıt ettiği zaman kilit açabilecek ve tehditlerden telefonunuzu koruyabileceksiniz. Bunun yanı sıra App Store, Safari ve iTunes gibi programlarda otomatik şifre ve bilgi doldurma tarzı işlemleri de Face ID ile yapabileceksiniz.

Face ID bildiğiniz üzere Nokta Projesi ile çalışmaktadır. Karanlıkta bile yüz tanıma özelliği aktif olarak kullanabilirsiniz. Çünkü Kızılötesi kamerasının hemen yanında Işık Projektörü bulunmaktadır. Kızılötesi ışınlarının yüzünüze karanlıkta ışık projektörü sayesinde görünmesini sağlayarak kilidi açabilmektedir. 30 binden fazla yüzünüze nokta gönderen kızılötesi sayesinde hiç bir şekilde sorun olmadan Face ID kullanmanıza imkan sağlıyor. Sakal bıraksanız da şapka taksanız da kızılötesi sizin yüzünüzü tanıyarak kilidi başarıyla açmaktadır.

Kontrol Merkezi

Bildiğiniz gibi Kontrol Merkezi sayesinde Apple ürünlerinin WiFi dahil birçok işlemlerini kısa yol tuşları ile kontrol edebiliyorduk. Apple, diğer tüm Iphone serilerinde alttan çekerek belirli imleçleri sunuyordu. Fakat Iphone X’da Kontrol Merkezi biraz daha farklı bir görünüme kavuştu. Bunlarda birincisi üst sağ taraftan indirerek yapacağınız hareket ile Kontrol Merkezini açmanız oluyor. İkincisi ise istediğiniz gibi kısa yollar ekleyebilir ve silebilir. Bununla birlikte hem hızlı hem de pratik bir şekilde Kontrol Merkezini kullanabiliyorsunuz. Böylesine çok fonksiyonlu Kontrol Merkezini Apple ilk defa Iphone X’da sunmuş oldu.

Iphone X herkesin büyük merakla beklediği bir telefondu. Sosyal medyalara sunulan gizli fotoğraflar kafamızda Iphone X modeli oluşturmuştu. İris tarayıcıdan tam ekrana, home tuşu kalkmasından daha ayrıntılı kontrol merkezine ve çeşitli uygulamalara kadar yenilik sundu. İlk defa Apple bir Iphone sürümünde bu kadar değişikliğe gitmiş ve Air Power teknolojisi olan kablosuz şarj dönemine geçmiş oldu. Air Power’da aynı şekilde tüm Apple severleri sevindirirken Iphone X beklentileri karşılamış ve Apple severleri bunca zaman sonra büyük mutluluğa kavuşturmuş oldu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli