Elyesa Bazna - Sosyal İçerik Platformu
Çocuk Eğitiminde Doğru Bilinen 5 Yanlış

Sıradaki içerik:

Çocuk Eğitiminde Doğru Bilinen 5 Yanlış

e
sv

Elyesa Bazna

68 okunma — 10 Mart 2019 10:25

Elyesa Bazna;Babasının ölümünden sorumlu tuttuğu İngilizlerden nefret etmesi, parasal kazanç arzusu ve hep bir operacı olmak istemesine rağmen II. Dünya Savaşı esnasında Ankara’da çeşitli büyükelçiliklerde uşaklık yapıyor olması casusluk yapmaya başlamasına önayak olmuştur. 

Franz von Papen‘in sefareti döneminde Ankara‘daki Almanya Büyükelçiliği’ne gizli İngiliz askeri ve diğer istihbaratını satmıştır.

Elyesa Bazna;II. Dünya Savaşı yıllarının Ankara’sından önce Yugoslavya Krallığı büyükelçisinin, daha sonra Almanya büyükelçiliği müsteşarının uşaklığını yapmıştır.

Elyesa Bazna

Almanya elçilik müsteşarı mektuplarını okuduğu için kısa sürede İlyas Bazna’yı kovmuştur.

1942‘den itibaren Britanya İmparatorluğu‘nun Ankara büyükelçisi Sir Hughe Knatchbull-Hugessen’in uşaklığını yapmaya başlamış, banyosunda sırtını ovarken ona opera aryaları okuyacak kadar büyükelçi ile yakınlık kurmuştur. 

21 Ekim 1943‘ten itibaren fotoğraflarını çektiği gizli belgelerin örneklerini Almanya büyükelçiliğine teslim etmeye başladığı bilinmektedir.

Bunun için, Almanya Büyükelçiliği’nde ataşelik yapan Ludwig Moyzisch‘e kendisi yaklaşarak 20 000 Sterlinkarşılığı elindeki elli altı belgeyi satma önerisinde bulunmuştur.

Kısa bir süre ücretli bir Alman ajanı haline gelmiş ve Alman istihbarat servislerince kendisine “Çiçero” kod adı verilmiştir.

Müttefiklerce düzenlenen uluslararası toplantılar ve bazı bombardıman planları hakkında önemli bilgiler aktarmış olmakla birlikte, Normandiya Çıkarmasınailişkin çok belli belirsiz istihbarat ulaştırmıştır.

Bütün bu dönem boyunca Ankara’daki İngiliz istihbarat görevleri ise Bazna’nın İngilizceanlamadığını zannetmekte, kendisini casusluğundan şüphelenilemeyecek kadar “eğitimsiz” ve “aptal” olarak görmekteydi.

Bazna, 1944 yılında Alman büyükelçiliğinde görevli bir sekreterin Müttefikler safına iltica etmesi üzerine, ele geçmekten korkarak İngiliz büyükelçisinin yanındaki görevinden ayrılmıştır.

Elyesa Bazna

Hizmetleri için Nazi Almanyası istihbarat servisi Abwehr tarafından kendisine 300.000 Sterlin ödenmiştir.

Ancak İlyas Bazna daha sonra, ödenen paraların, Almanların İngiliz ekonomisini çökertmek için bastıkları sahte sterlinlerden olduğunu farketmiştir.

Savaşın bitiminden bir süre Federal Almanya hükümetine karşı tazminat davası açmış, çok uzun süren bir davadan sonra kendisine mütevazı bir ödeme yapılmıştır.

Elyesa Bazna casusluk yaptıği yıllarda Von Papen’in taktığı kod adının Çiçero olduğunu bilmiyordu.

Hatta, kendisinin Çiçero olduğunu ancak 1950’de, sefarette belgeleri teslim ettiği Moyzisch’in tüm yargılamaların ardından inzivaya çekildiği

Tirol Alpleri’nde yazdığı anılarından ve yine 1950’de, İngilizlerin artık bu casusluk olayını açıklamasıyla öğrenebildi.

I was Cicero (Ben Çiçero’ydum) başlığı altından yayınladığı anılarından ise daha yüksek bir kazanç elde etmiştir.

Kitabı 1951yılında 5 Fingers (Beş Parmak) adı altında, Joseph L. Mankiewicz‘in yönetmenliğinde sinemaya uyarlanmış, Bazna rolünü James Mason oynamıştır.

Elyesa Bazna 1970’te, Münih’te 66 yaşında, yoksul bir gece bekçisi olarak ölmüştür.

Serdar Akar‘ın yönetmenliğinde ve Erdal Beşikçioğlu‘nun başrolünde olacağı, Elyesa Bazna’nın hikâyesini anlatacak olan Çiçero isimli sinema filminin 2019 yılının Ocak ayında vizyona girmesi bekleniyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli