E Devletten Emlak Beyanı Nasıl Yapılır - Sosyal İçerik Platformu
Emlak Beyannamesi Nasıl Alınır

Sıradaki içerik:

Emlak Beyannamesi Nasıl Alınır

e
sv

E Devletten Emlak Beyanı Nasıl Yapılır

108 okunma — 08 Mayıs 2021 20:56

E Devletten Emlak Beyanı Nasıl Yapılır

E devletten emlak beyanı nasıl yapılır.Emlak beyannamesi, bireysel veya kurumsalların sahip olduğu konut, arsa, tarla gibi taşınmaz mülklerin bağlı oldukları belediye kurumuna bildirme işlemidir. Yani bir başka deyişle taşınmaz mülkün kime veya hangi kuruma ait olduğunu bildiren ve ispatlayan belgedir.

Beyannamenin verilmesindeki amaç kişi veya kurumların sahip edindiği mülk üzerinden elde ettiği gelir bilgisini edinmektir. Bu sayede beyanname üzerinden kişinin veya kurumun ödemesi gereken emlak vergisi miktarı hesaplanmış olur.

Emlak beyannamesine başvuru, belirlenen süre içinde mülkü sahip edinmiş olan kişinin gerekli evrakları belediyeye teslim etmesi sonucunda başlamaktadır. Yani beyan verecek olan kişi aynı zamanda beyanname vereceği mülkün sahibi olmalıdır. Emlak beyannamesine bir kereye mahsus başvurulur ve başvururken herhangi bir ödeme işlemi bulunmamaktadır.

Emlak beyannamesi için ilk adım, taşınmaz mülkü satın alan kişinin tapuyu kendi üzerine alması ile başlar. Ardından yılın son gününe kadar taşınmazın bağlı olduğu belediyenin emlak servisine başvurarak emlak beyanı alınır. Mülk sahibi taşınmazı satın aldığı yılın sonuna kadar beyanname vermemesi ya da geciktirmesi sonucunda belirli cezai işlemlere maruz kalır.

Emlak Beyannamesine Başvuru Yöntemleri

Emlak beyannamesine başvuru belediyeye gidip elden başvuru olacağı gibi internet üzerinden de yapılabilmekte. Online başvuru yapmak isteyenler, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden (Hazır Beyan sayfası) veya e devlet üzerinden de emlak beyannamesi verebilir.

E devlet sistemi içinde mevcut olan Tapu ve Kadastro bölümünde bulunan Tapu Taşınmaz Beyan kısmına giriş yaparak işlem gerçekleştirilebilir. Tapu Taşınmaz Beyanının görünmesi için önce taşınmaz mülkün tapu da kayıt işleminin gerçekleşmesi gerek.

Emlak Beyannamesi için Başvuru Yapmamış Olanlar

Emlak beyannamesi için başvuru yapmamış veya gecikmiş olanlar cezai işlemlere maruz kalmaktadır. Bu tutar beyanname gereken mülkün vergi tutarı kadar ve ödenmediği her ay boyunca %1.4 oranında faiz işlemiyle mülk sahibine uygulanır.

Vergi tutarı taşınmazın satışı üzerinden hesaplandığı için cezaya maruz kalan mülk sahipleri taşınmazın resmi satışını düşük göstererek cezayı düşürmeye çalışabiliyorlar.

Fakat bu usulsüz bir işlem olduğu gibi fark edilmesi durumunda daha ağır cezai işlemlere maruz kalınabilir. Yapılacak en doğru işlem doğru zamanda beyanname için başvurmak ve usullere uygun davranılarak ilerlemektir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli